V šestih tednih so ameriške oblasti ločile skoraj 2000 otrok od staršev. Foto: Reuters
V šestih tednih so ameriške oblasti ločile skoraj 2000 otrok od staršev. Foto: Reuters
V javnost prihajajo pretresljive zgodbe objokanih otrok, ki so jih iztrgali iz objema prestrašenih staršev. Foto: Reuters
V ZDA potekajo številni protesti proti ločevanju družin na mejih med ZDA in Mehiko. Foto: EPA
ZDA na meji otroke ločujejo od staršev

Ameriški predsednik Donald Trump je v predvolilnih bojih obljubil, da bo zmanjšal število nezakonitih vstopov v državo. Obljubil je gradnjo betonskega zidu, ki naj bi ga financirala sama Mehika - za zdaj so ob določenih delih na meji z Mehiko postavili kombinacijo zidu in visoke ograje. Ameriški generalni državni tožilec Jeff Sessions je 6. aprila letos napovedal "ničelno toleranco" do nezakonitih prehodov meje, ki jih bodo po novem obravnavali kot kriminalno dejanje.

Glede na številke ameriškega ministrstva za varnost so med 19. aprilom in 31. majem 1940 odraslim, ki so jih pridržali zaradi nezakonitega prestopa meje, odvzetih 1995 otrok. Starost otrok, ki so na meji ostali brez spremstva, ni znana.

Nezakoniti prestopi po novem kriminalno dejanje
Včasih, ko so ameriške oblasti na meji ujele družine na begu, so jih po navadi vrnile v Mehiko, v skladu s civilnim postopkom, kar je pomenilo, da so otroci lahko ostali skupaj s starši. Po novem pa ta možnost ni mogoča, zato otroke in starše ločujejo, piše spletna stran Deutsche Welle.

Otroke brez spremstva je zdaj prevzelo ameriško ministrstvo za zdravje in človeške vire, ki jih je nastanilo v prevzgojne domove ali pa so v rejništvu, dokler ne bodo rešili njihovega primera, poroča BBC.

Poziv ZN-a k ustavitvi spornega postopka
Mnogi so nad odločitvijo Trumpove administracije, da je kriminalizirala nezakonite prestope meje in začela ločevati družine, zgroženi. V javnost prihajajo pretresljive zgodbe objokanih otrok, ki so jih iztrgali iz objema prestrašenih staršev. Številne cerkvene skupine, politiki in zagovorniki otrokovih pravic so omenjene postopke označili za nečloveške. Oglasili so se tudi Združeni narodi, ki so ZDA pozvali naj nemudoma ustavijo sporni postopek ločitve otrok od njihovih staršev oziroma skrbnikov.

Vodja demokratov v predstavniškem domu Nancy Pelosi je vladno politiko označila za "barbarsko" in opozorila predsednika Trumpa, da ima moč, da te postopke ustavi.

Začasni šotori
Donald Trump, čigar novo priseljensko politiko podpira večina republikancev, se na neki način zaveda nastalega položaja, ki ga "rešuje" s postavitvijo začasnih šotorov za 360 otrok brez spremstva. Administracija vztraja, da bodo novo priseljensko politiko izvajali še naprej, saj da je treba upoštevati zakonodajo.

Nesoglasje glede imigracijske reforme v kongresu
Republikanci v predstavniškem domu kongresa so pripravili dva predloga zakona o imigracijski reformi v času, ko je to vprašanje posebej vroče, ker Trumpova vlada na meji odvzema mladoletne otroke staršem, ki prosijo za azil. Trump za tovrstna dejanja krivi demokrate, ki da ne podprejo imigracijske reforme, ki jo zahteva. Ampak o njej se med seboj ne uspe zmeniti niti republikancem, ki imajo večino v obeh domovih kongresa. Oba predloga, ki sta nastala v predstavniškem domu, nimata možnosti za preživetje v senatu in razprava, ki se je vnela v petek je bolj ali manj akademska.

Skrajno desni predlog republikanca iz Virginije Boba Goodlatta je za Trumpa sprejemljivejši, čeprav se ne razlikuje veliko od tako imenovanega kompromisnega predloga s podporo predsednika predstavniškega doma kongresa Paula Ryana, ki ga demokrati ne podpirajo.

Trump mladoletnim vzel zaščito
Oba predloga rešujeta vprašanje nezakonitih priseljencev, ki so prišli v ZDA mladoletni s starši. Obama je te pred osmimi leti zaščitil pred izgonom, Trump pa jim je zaščito odvzel, vendar so jih pred izgonom na srečo zaščitila sodišča. To so ljudje, ki druge domovine, kot je ZDA, ne poznajo. Večina jih je šolanih z družinami in službami.

Ryan bi tem ljudem omogočil pot do državljanstva, Goodlatte pa bi jim dal začasen status, ki bi ga morali obnoviti na vsake tri leta. Oba predloga po Trumpovem receptu spreminjata sistem priseljevanja tako, da prednosti ne bi imeli več družinski člani, ampak tisti, ki lahko zagotovijo neko dodano vrednost ameriški družbi.

Oba predloga tudi krepita finančna sredstva za varovanje meja in nadaljevanje gradnje Trumpovega zidu na meji z Mehiko. Goodlattov malce bolj kot Ryanov, demokrati pa nasprotujejo obema, ker oba predvidevata zapiranje mladoletnih otrok skupaj s starši v iste zapore, taborišča oziroma kamor jih bodo pač dali. Trump ob tem še naprej trdi, da so za odvzemanje otrok azilantom na meji odgovorni demokrati. Demokrati oba predloga označujejo za kodifikacijo Trumpove okrutnosti do priseljencev, zato bodo kateri koli predlog, ki bo uspel in prišel v senat, tam blokirali.

ZDA na meji otroke ločujejo od staršev