Salvini je znan po ostri protipribežniški retoriki. Foto: Reuters
Salvini je znan po ostri protipribežniški retoriki. Foto: Reuters
V Italijo vsako leto čez Sredozemlje prispe več kot 150.000 prebežnikov. Foto: Reuters

Ta naj bi v petek po njegovih besedah odklonila pomoč ladji s 119 rešenimi prebežniki na krovu, očita pa ji tudi, da ne izpolnjuje svojih obveznosti pri sprejemanju prebežnikov.

Malta naj bi zavrnila pomoč ladji s 119 rešenimi prebežniki na krovu, zato je morala ladja, ki je posredovala v stiski, vpluti v italijansko pristanišče. Malteška vlada je kmalu zatem zanikala kakršne koli nepravilnosti.

To pa ni prepričalo Salvinija, ki se je na pasivnost Malte ostro odzval. "Nam naši malteški prijatelji lahko povedo, koliko ladij s prebežniki je vplulo v njihova pristanišča v letu 2018? Koliko ljudi se je izkrcalo, koliko prošenj za azil so obravnavali in koliko so jih odobrili? Italija želi reševati težave, ne ustvarjati," je dejal.

Dodal je še, da je "nemogoče, da Malta zavrne prošnjo za pomoč".

Kritičen tudi do Tunizije
Salvini je bil v nedeljo med obiskom na Siciliji glede prebežnikov kritičen tudi do tunizijskih oblasti. "Zdi se mi, da je to svobodna in demokratična država, kjer ni vojn in epidemij, ki pa v Italijo pogosto izvaža malopridneže," je o Tuniziji dejal Salvini. Italijanski veleposlanik je nato sicer pojasnil, da so bile ministrove izjave iztrgane iz konteksta.

Salvini, sicer tudi vodja do tujcev sovražne Lige, ki je oblikovala vlado s populističnim Gibanjem petih zvezd, je znan po ostrih besedah. Salvini bi množično izgnal prebežnike iz Italije in okrnil operacije za reševanje prebežnikov v Sredozemskem morju.

Med drugim je bil že večkrat oster do preostalih članic EU-ja, ki so po njegovem mnenju v času množičnega prihoda prebežnikov v Evropo pozabile na Italijo. Pred kratkim pa je dejal tudi, da Italija, v katero je od leta 2013 vstopilo več kot 700.000 prebežnikov, ne sme postati "begunsko taborišče Evrope".