
V Rimu je že zbranih vseh 133 kardinalov, ki imajo pravico odločanja o 267. papežu, o katerem bodo glasovali za tesno zaprtimi vrati znamenite Sikstinske kapele pod freskami renesančnega umetnika Michelangela.
Kardinali bodo hodili po začasno postavljenem podu, ki je dvignjen na raven oltarja, pod njimi pa so namestili začasno električno napeljavo in zvočni sistem.
Ob tem se po pisanju Reutersa ugiba, ali so pod začasnim podom morda nameščene tudi naprave za motenje signalov, s katerimi bodo zagotovili, da bo vse, kar se bo dogajalo v Sikstinski kapeli, tudi ostalo tam. Mogoče je tudi, da so omenjene naprave nameščene v bližini zgornjih oken v več 20 metrov visoki kapeli.
Med varnostnimi ukrepi, s katerimi želijo preprečiti prisluškovanje in pridobivanje informacij s tajnih volitev papeža, je tudi namestitev folije na okna kapele za blokiranje snemanja s kamerami na brezpilotnih letalnikih in posebnih ploščic za blokiranje signala mobilnih telefonov, ki so sicer že tako ali tako prepovedani med konklavom.

V ponedeljek je urad guvernerja Vatikana poslal sporočilo, v katerem so obvestili, da bodo bazne postaje za mobilne telefone v najmanjši suvereni državi na svetu dezaktivirane v sredo ob 15. uri in vse dokler ne bo objavljeno ime novega papeža.
Kardinali volivci bodo nastanjeni v bližnjem Domu svete Marte, ki ima približno 130 sob in so ga prejšnji teden zapustili vsi gostje, da so lahko varnostniki opravili pregled. Že v ponedeljek so poročali, da je bilo v domu zaznati šibkejši WiFi-signal kot običajno.
Kardinalom bo omogočen sprehod in kajenje
Avtobuse, ki bodo kardinale prevažali med Domom svete Marte in Sikstinsko kapelo, bodo spremljali vatikanski žandarji in švicarska garda v civilu. Če bodo želeli, bodo lahko kardinali prehodili kratko razdaljo, tako da bodo šli okoli zadnje strani bazilike svetega Petra.
"Okoli kardinalov bo ves čas ustvarjen zaščitni ovoj," je za Reuters povedal vir, ki je seznanjen z nekaterimi varnostnimi postopki. "Če se bodo odločili sprehajati po vrtovih ali kaditi zunaj, se jim nihče ne bo mogel približati," je še pojasnil.

Pomočniki, vključno z duhovniki, kuharji, čistilci, vozniki in drugimi spremljevalci, so že prisegli, da bodo "spoštovali absolutno in trajno molčečnost" o vsem, kar bodo videli ali slišali. Kazen za izdajo skrivnosti s konklava do smrti je samodejno izobčenje iz Cerkve.
Najbolj pestra mednarodna zasedba doslej
Pravico, da volijo novega papeža, imajo kardinali, ki so bili ob smrti papeža mlajši od 80 let. Tokrat jih je 135, a so pred dnevi iz Vatikana sporočili, da se konklava zaradi bolezni dva ne bosta udeležila.
To je doslej največja in najbolj mednarodna skupina kardinalov elektorjev, saj prihajajo iz 71 držav z vseh koncev sveta. Okoli 80 odstotkov jih je imenoval Frančišek, so pa relativno mladi in bo to zanje prvi konklave.
Prvo glasovanje bodo kardinali lahko opravili že v sredo, nato pa vsak dan štiri. Kandidat mora zbrati najmanj dvotretjinsko večino, kar za tokratne volitve pomeni 89 glasov.
Glasovanje lahko traja tudi več dni, v tem času pa kardinali elektorji nimajo stika z zunanjim svetom. Pod prisego so tudi zavezani molčečnosti. Javnost z odločitvijo seznanijo s požigom glasovalnih lističev. Če se iz dimnika Sikstinske kapele pokadi črn dim, novi papež ni bil izvoljen, če je bel, pa so ga izvolili. Izvolitev pospremi tudi zvonjenje.
Argentinec Frančišek, ki je bil prvi papež iz Latinske Amerike, je Cerkev vodil 12 let. Umrl je 21. aprila v starosti 88 let.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje