
Bokalič Iglič bo tako v konklavu med novinci, medijski cirkus, ki spremlja dogajanje v Vatikanu, pa je zanj velika preizkušnja.
Ko so po pogrebu papeža Frančiška kardinali na kongregacijah začeli razpravljati o njegovem nasledniku in vlogi Cerkve v sodobnem svetu, se niso mogli izogniti novinarskemu obleganju; zato je zadnji dan pred konklavom kardinal Bokalič izbral udobnejšo pot z avtomobilom.
"Upajmo, da bo konklave kratek. Imen še nimamo. Prihajamo iz zelo oddaljenih držav, ne poznamo se. Tistega, ki bi bil lahko kandidat za papeža, moramo šele dobro spoznati," je dejal kardinal iz Argentine.
V zemljepisno najbolj pisanem kardinalskem zboru doslej je bilo glavno vprašanje, koliko in kako močno naj njegov naslednik sledi viziji globalne Cerkve in pastoralne odprtosti pokojnega Frančiška.
"Njegova pastoralna stališča so sprejeli vsi, tudi Evropejci. Cerkev je odprl ljudem, tudi sam se jim je približal. Dokaz tega je, da je živel v Domu sv. Marte. Njegovo zadnje dejanje pred smrtjo je bilo srečanje z verniki. To kaže, kakšno je bilo Frančiškovo papeževanje," je še poudaril kardinal.
72-letni nadškof in lazarist Vinko Bokalič je odraščal v tesno povezani slovenski skupnosti v Buenos Airesu in se kmalu odločil za duhovniški poklic. Ko je bil Frančišek še nadškof Buenos Airesa, je bil Bokalič štiri leta njegov pomožni škof. Frančiškova zapuščina bo po njegovem mnenju v Cerkvi trajna.
"Cerkev je s Frančiškom postala univerzalna. Katoliška cerkev je svetovna. Kardinali prihajajo tudi iz daljnih krajev, iz Oceanije, Azije ... Tudi iz majhnih držav in iz maloštevilnih katoliških skupnosti. Mongolija ima 2000 ali 3000 katoličanov in enega kardinala," je še dejal Bokalič Iglič.
Vinko Bokalič je četrti kardinal slovenskih korenin. V kardinalskem zboru je od leta 2006 tudi nadškof Franc Rode, ki pa zaradi svoje starosti ni več med volivci.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje