Zaradi prizadevanj vlade za dodatno zaostritev zakonodaje glede splava so bili na Poljskem številni protesti. Foto: EPA
Zaradi prizadevanj vlade za dodatno zaostritev zakonodaje glede splava so bili na Poljskem številni protesti. Foto: EPA
Po navedbah poljske vlade v državi na leto opravijo približno tisoč umetnih prekinitev nosečnosti. Foto: EPA

Pretežno katoliška Poljska ima eno najstrožjih zakonodaj glede umetne prekinitve nosečnosti. Ta je dovoljena samo v treh izjemnih okoliščinah - v primeru posilstva, če nosečnost ogroža življenje nosečnice ali če ima zarodek hude poškodbe. Številne Poljakinje ostanejo brez pomoči tudi v omenjenih okoliščinah. Številni zdravniki na Poljskem namreč v primeru splava uveljavljajo ugovor vesti in etične zadržke.

Prenosni telefon Janusza Rudzinskega, ki vodi ginekološki oddelek v bolnišnici v Prenzlau na severovzhodu Nemčije, pa po poročanju DPA zvoni skorajda nenehno. Številne Poljakinje z nezaželeno nosečnostjo se v želji po umetni prekinitvi nosečnosti obrnejo nanj. Rudzinski je aktiven borec za pravice žensk v rodni Poljski. "Vsaka ženska ima pravico do izbire in do tega, da sama odloča o svojem telesu. A na Poljskem jim to odrekajo," je pojasnil Rudzinski in dodal, da številne Poljakinje za splav porabijo ves svoj denar, saj morajo plačati stroške in oskrbo, ki znašajo okoli 400 evrov.

Številne po pomoč v Avstrijo in na Nizozemsko
Nemčija ni edina država, kamor Poljakinje odhajajo splavit. Tudi ginekološke klinike v Avstriji in na Nizozemskem oglašujejo svoje storitve v poljščini. Ob tem borci za pravice žensk opozarjajo, da si najrevnejše ženske na Poljskem in tiste, ki živijo v kmečkih okoljih, težko v tujini privoščijo umetno prekinitev nosečnosti in se zato zatečejo k medicinsko spornim postopkom, s čimer tvegajo svoja življenja.

Poljska vlada si je lani prizadevala za še dodatno zaostritev zakonodaje glede splava in med drugim celo predlagala zaporne kazni za ženske, ki bi opravile umetno prekinitev nosečnosti, in za zdravnike, ki bi opravili poseg. Predlog je spodbudil proteste številnih Poljakinj, zaradi česar je konservativna vladajoča stranka Zakon in pravičnost (PiS) predlog umaknila. PiS si zdaj prizadeva za omejitev dostopa do t. i. jutranje tabletke, ki naj bi jo bilo poslej mogoče dobiti samo na recept. Poljski minister za zdravje Konstanty Radziwill, tudi sam zdravnik, je nedavno v pogovoru za radio dejal, da jutranje tabletke tudi v primeru posilstva ne bi predpisal na recept. "To je kot v srednjem veku," je povedal Rudzinski.