
Visoki komisar ZN-a za človekove pravice Volker Türk je opozoril, da je število ubitih v Severnem Darfurju verjetno "veliko višje".
Türk je dejal, da je bilo v novem napadu RSF-ja pred tremi dnevi na mesto El Fašer in begunsko taborišče Abu Šouk ubitih najmanj 40 civilistov. Izrazil je zaskrbljenost, da bo izbruhnilo dodatno nasilje, potem ko je RSF opozoril na "prelivanje krvi" pred "bližajočimi se bitkami", poroča Al Džazira.
"Groza, ki se dogaja v Sudanu, nima meja," je izjavil Türk in dodal: "Narediti je treba vse za zaščito civilistov, ujetih v grozljivih razmerah v El Fašerju in okoli njega."
Poudaril je tudi, da je osebno opozoril voditelja obeh strani na katastrofalne posledice te vojne za človekove pravice.
Obstreljevanje predsedniške palače
RSF je medtem danes obstreljeval predsedniško palačo v Kartumu, kjer je marca izgubil nadzor. Glavno mesto so sile RSF-ja napadle iz svojega oporišča na jugu mesta Omdurman, je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal vojaški vir. Poročil o žrtvah takoj po napadu ni bilo.
Gre že za drugi napad na glavno mesto v tednu dni, potem ko so sile RSF-ja v soboto napadle glavni štab vojske v središču Kartuma. Ti napadi so se zgodili nekaj tednov po tem, ko je vojska izrinila RSF iz Kartuma. Paravojaške sile medtem še vedno nadzorujejo manjše dele na jugu in zahodu Omdurmana.
Vojska, ki jo vodi poveljnik in dejanski vodja Sudana Abdel Fatah Al Burhan, nadzoruje osrednji, vzhodni in severni del države. Sile RSF-ja, ki jih vodi Mohamed Hamdan Dagalo, pa obvladujejo dele juga in skoraj celoten Darfur.
V zadnjih tednih so se zaostrili tudi boji za El Fašer, zadnje večje mesto v regiji, ki še ni pod nadzorom RSF-ja. RSF je v zadnjem času okrepil tudi napade na begunski taborišči Zamzam in Abu Šouk, zaradi česar je od tam pobegnilo več sto tisoč ljudi.
Državljanska vojna med vojsko in RSF-jem je v Sudanu izbruhnila aprila 2023 in do zdaj zahtevala več deset tisoč življenj. Zaradi spopadov je razseljenih že skoraj 13 milijonov ljudi, ZN pa je dogajanje v Sudanu večkrat označil za eno najhujših humanitarnih kriz v zadnjem obdobju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje