
V Franciji so sindikati pozvali k protestom "proti skrajni desnici, za mir, svobodo in družbeno pravičnost". V Parizu naj bi se zbralo 15.000 ljudi. Notranji minister Bruno Retailleau je dejal, da bodo oblasti "posredovale ob najmanjšem znaku nasilja", poroča Euronews.
Sindikati so shode organizirali tudi v Nemčiji, kjer praznik dela zaznamujejo od leta 1890. Policija je sporočila, da se je na protestu v Berlinu pred mestno hišo zbralo več kot 5000 ljudi. V mestu je predvidenih 36 takšnih protestov.
Na tisoče delavcev in drugih protestnikov se zbira tudi v drugih mestih po državi, zahtevajo višje plače in večjo socialno varnost.
Tudi v Italiji se zbirajo protestniki. V več mestih po državi so k shodom pozvali trije glavni sindikati.
V opozicijski Demokratski stranki opozarjajo, da potrebujejo zakon o minimalni plači, ki ga večina v parlamentu preprečuje. Za premierko Giorgio Meloni so dejali, da je "obrnila hrbet 3,5 milijona revnim delavcem". Pravijo, da so plače osem odstotkov nižje kot leta 2021.
Meloni medtem trdi, da vlada svoje ukrepe utemeljuje na delu in da so v dveh letih in pol ustvarili več kot milijon delovnih mest.
Španski delavci na ulicah zahtevajo boljše plače in krajši delovni čas. Zahtevajo 37,5-urni tedenski delovni čas brez znižanja plač. "To bo zadnji prvi maj, ko bomo imeli maksimalni 40-urni delovni teden v naši državi. Ni več poti nazaj," je dejala ministrica za delo Yolanda Díaz.
Sindikati, ki so pozvali k protestom v več kot 50 mestih, zahtevajo tudi reformo na področju odpuščanja. Delodajalci se preveč zlahka odločijo za odpuščanje, opozarjajo.

Carigrad: Stotine pridržanih
Turška policija je medtem pridržala več kot 400 ljudi, ki so se na shodih ob 1. maju skušali prebiti na trg Taksim v središču Carigrada, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Trg so oblasti zjutraj zaprle zaradi bojazni, da bi ob mednarodnem dnevu dela izbruhnili protesti, ter vzpostavile stroge varnostne ukrepe.
Središče Carigrada in vse glavne ceste, ki vodijo do trga Taksim, je policija zaprla z barikadami, zaprte so tudi postaje podzemne železnice in tramvajske postaje.
Po ukazu urada guvernerja mesta so zaprte številne ceste, trajektne linije in proge javnega prometa, na več osrednjih postajah v bližini trga Taksim in okoliških četrti pa so bile prekinjene linije podzemne železnice.
Ob prepovedi zbiranj in protestov v središču Carigrada so sindikati in opozicijske politične stranke sklicali in odobrili velike demonstracije v okrožju Kadikoy na azijski strani mesta. Kljub oviram in stotinam policistov so se nekatere skupine delavcev, študentov, aktivistov in politikov poskušale prebiti proti trgu Taksim, vendar jih je ustavila policija in jih prijela.
Trg Taksim je bil zbirališče za prvomajske shode do leta 1977, ko je bilo med demonstracijami ubitih najmanj 34 ljudi. Oblasti so ga znova odprle leta 2010, tri leta pozneje pa so shode na trgu znova prepovedale, potem ko je postal osrednje prizorišče protestov proti vladi predsednika Recepa Tayyipa Erdogana.
Protesti na Filipinih in v Indoneziji
Na tisoče delavcev je protestiralo blizu predsedniške palače v Manili, kjer je policija območje zaprla za barikadami. Tudi tam so delavci zahtevali višje plače in boljšo zaščito lokalnih delovnih mest.
V Indoneziji je tisoče delavcev pozdravil predsednik Prabovo Subianto, ki je obljubil, da bodo storili, kar lahko, da v državi izkoreninijo revščino.
Prizori s protestov v Parizu, Berlinu, Carigradu in Manili.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje