Vojni ujetniki po pristanku v Riadu. Foto: Reuters
Vojni ujetniki po pristanku v Riadu. Foto: Reuters

Savdske oblasti izpuščenim ujetnikom "omogočajo postopke za varno vrnitev v njihove države", je v izjavi zapisalo savdsko zunanje ministrstvo. Premestitev v zalivsko državo je bila izvedena po prizadevanjih kronskega princa Mohameda bin Salmana, de facto vladarja Savdske Arabije, še pojasnjujejo v izjavi.

Izpustitev britanskih zapornikov je pozdravila britanska premierka Liz Truss. "Izjemno dobrodošla je novica, da se bo pet britanskih državljanov, ki so jih proruske sile zadrževale v vzhodni Ukrajini, varno vrnilo, s čimer se bodo končali meseci negotovosti in trpljenja njih in njihovih družin," je tvitnila in se ukrajinskemu predsedniku Volodimirju Zelenskemu in Savdski Arabiji zahvalila za pomoč pri osvoboditvi ujetnikov.

Na izpustitev hrvaškega državljana Vjekoslava Prebega so se že tudi odzvali v Zagrebu, poroča hrvaški spletni portal N1.

Med desetimi izpuščenimi je tudi državljan Hrvaške. Foto: Reuters
Med desetimi izpuščenimi je tudi državljan Hrvaške. Foto: Reuters

"Vlada Republike Hrvaške skupaj z ministrstvom za zunanje zadeve že od prvega dne predano dela in sodeluje z ukrajinskimi organi pri osvoboditvi Prebega, o čemer sta se pogovarjala tudi predsednik vlade RH Andrej Plenković in ukrajinsko vodstvo med majskim obiskom v Ukrajini. Ob tem se zahvaljujemo Savdski Arabiji in prestolonasledniku Mohamedu bin Salmanu za angažiranost, pa tudi ukrajinski strani za sodelovanje in srčno pomoč pri reševanju tega primera," so sporočili s hrvaškega ministrstva za zunanje in evropske zadeve.

Erdogan: Izmenjava 200 vojnih ujetnikov

V torek je turški predsednik Recep Tayyip Erdogan v pogovoru za ameriško televizijo PBS dejal, da sta se Rusija in Ukrajina dogovorili o izmenjavi 200 ujetnikov, kar naj bi bila ena največjih izmenjav v sedemmesečni vojni. Erdogan sicer ni navedel podrobnosti o izmenjavi, je pa ljudi, ki naj bi jih izmenjali, označil za talce.