
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je znova zavrnil tridnevno prekinitev ognja, ki jo je ruski predsednik Vladimir Putin v ponedeljek napovedal od 8. do 10. maja. Premirje bi s tem sovpadalo z dnevom zmage nad nacistično Nemčijo 9. maja, ko se bodo parade ob 80. obletnici konca druge svetovne vojne v Moskvi udeležili številni tuji državniki. Med njimi bosta tudi kitajski in brazilski predsednik, Ši Džinping in Luiz Inacio Lula da Silva.
Zelenski, ki je bil do Putinovega predloga kritičen že v preteklih dneh, je ponovil, da je Kijev pripravljen na popolno prekinitev ognja in da v zgolj nekaj dneh ni mogoče doseči nobenih dogovorov, poroča portal Euronews. "Brezpogojna prekinitev ognja je model, ki so ga predlagali Američani. Mi sledimo temu modelu," je poudaril. Dejal je, da bi bilo za začetek primerno vsaj enomesečno premirje.
Ukrajina tako "ne bo pomagala Putinu pri igranju iger, da bi ustvaril prijetno vzdušje za svoj izhod iz izolacije 9. maja" in da bi pomiril ter zagotovil varnost voditeljem, ki bodo prišli v Moskvo, je še dejal Zelenski. "Ne vemo, kaj bo Rusija storila na ta dan. Lahko sproži požare, eksplozije, nato pa obtoži nas," je opozoril.
"Naše stališče do vseh držav, ki so ali bodo 9. maja potovale v Rusijo, je zelo preprosto – ne moremo prevzeti odgovornosti za to, kar se dogaja na ozemlju Ruske federacije. Oni (Rusija) zagotavljajo vašo varnost," je Zelenski v petek povedal medijem.
Prav tako je izjavil, da je ameriški predsednik Donald Trump "začel na stvari gledati nekoliko drugače" po njunem srečanju v Vatikanu ob robu pogreba papeža Frančiška, na katerem sta govorila tudi o brezpogojni prekinitvi ognja, za katerega si prizadeva tudi Washington. Do Putinovega predloga tridnevnega premirja so bili kritični tudi v Washingtonu.

Rusija izjave Zelenskega označila za grožnjo
Kremelj je ukrajinskega predsednika Zelenskega obtožil, da s svojimi izjavami ogroža varnost spominskih slovesnosti v Moskvi, ki bodo potekale ob dnevu zmage 9. maja.
"Grozi varnosti veteranov, ki bodo na sveti dan prišli na parade in proslave," je na Telegramu zapisala tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova. Pri tem je izjave ukrajinskega predsednika označila za neposredno grožnjo.
Dmitrij Medvedjev, podpredsednik ruskega varnostnega sveta, je medtem dejal, da nihče ne more zagotoviti, da bo ukrajinska prestolnica Kijev "preživela" do 10. maja, če bi Ukrajina napadla med parado v Moskvi. Izjavo Zelenskega je sicer označil za provokacijo in dejal, da nihče ni prosil za varnostna zagotovila Kijeva glede dogodkov 9. maja.
Nadaljevanje napadov na obeh straneh meje
Spopadi med ruskimi in ukrajinskimi silami se medtem nadaljujejo. V ruskih napadih z brezpilotnimi letalniki na ukrajinsko mesto Harkov je bilo v petek zvečer ranjenih 47 ljudi, je sporočila ukrajinska policija. Guverner Harkovske oblasti Oleg Sinegubov je predtem poročal, da je bilo v napadih ranjenih približno 50 ljudi, med njimi tudi 11-letna deklica. "Izbruhnili so požari. Poškodovane so bile stanovanjske stavbe, civilna infrastruktura in avtomobili," je še dodal.
Tarča napadov je bila tudi Krasnodarska oblast na jugu Rusije. Po navedbah tamkajšnjih oblasti je bila regija "podvržena množičnemu napadu kijevskega režima". Najmanj štirje ljudje – dva odrasla in dva otroka – so bili ranjeni, poškodovanih pa je bilo več stanovanjskih hiš. Guverner Veniamin Kondratjev je sporočil, da so ostanki padlih ukrajinskih letalnikov poškodovali tudi tri skladiščne enote žitnega terminala v Novorosijsku in povzročili požar. Župan tega ruskega pristaniškega mesta Andrej Kravčenko je zaradi napadov razglasil izredne razmere, poroča Reuters.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje