Predsednik ZDA Joe Biden. Foto: EPA
Predsednik ZDA Joe Biden. Foto: EPA

"Posledice morebitne uvedbe digitalnega dolarja so izjemne," je novinarjem povedal eden izmed predstavnikov Bele hiše in poudaril ključno vlogo ameriške valute v svetovnem gospodarstvu. Kot je ocenil, bodo morale biti ZDA pri tej analizi "zelo, zelo premišljene", je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

ZDA lahko "ukrepajo hitro, a obenem tudi pametno in vključujoče", je dejal neimenovani predstavnik.

Predsednik ZDA Joe Biden bo z izvršnim ukazom agencije, med katerimi je tudi finančno ministrstvo ZDA, pozval, da preučijo vprašanja, kot so varstvo potrošnikov, finančno vključevanje in uporaba digitalnega premoženja za nezakonite dejavnosti.

Največje svetovno gospodarstvo se bo tako pridružilo več kot 100 državam, ki raziskujejo ali že izvajajo pilotne programe za uvedbo lastnih centralnobančnih digitalnih valut (CBDC). Tako je Nigerija oktobra lani uvedla svoj virtualen denar, medtem ko je ena najbolj poznanih kriptovalut bitcoin septembra v Salvadorju postala zakonito plačilno sredstvo, navaja AFP.

Med drugim o uvedbi lastne digitalne valute razmišlja tudi Kitajska, ideja o digitalnem evru pa je prisotna tudi na stari celini.

"Vloga dolarja je bila in bo še naprej ključna za stabilnost celotnega mednarodnega denarnega sistema. Digitalne valute tujih centralnih bank in njihova uvedba same po sebi te prevlade ne ogrožajo," pa so besede predstavnika Bele hiše povzeli pri Reutersu.

Kot poudarja AFP, je digitalno premoženje, vključno s kriptovalutami, v zadnjih letih doživelo eksplozivno rast in novembra lani preseglo 3000 milijard dolarjev tržne vrednosti, medtem ko je pet let prej znašala 14 milijard dolarjev.

Po podatkih Bele hiše je približno 16 odstotkov odraslih Američanov oz. približno 40 milijonov ljudi vlagalo v kriptovalute, z njimi trgovalo ali jih uporabljalo.

A kot je opozoril predstavnik Bele hiše, bi "brez nadzora eksplozivna rast uporabe kriptovalut pomenila tveganje za Američane, stabilnost naših podjetij, naš finančni sistem in našo nacionalno varnost".

Ameriška centralna banka Federal Reserve je januarja objavila poročilo, v katerem ugotavlja, da bi lahko digitalne valute ameriškim potrošnikom in podjetjem prinesle potencialne koristi, vendar ni jasno, ali bi te odtehtale morebitna tveganja.