Z novim projektom združujejo dve inovativni tehnologiji. Prva je zajemanje CO2 iz zunanjega zraka, druga pa postopek
Z novim projektom združujejo dve inovativni tehnologiji. Prva je zajemanje CO2 iz zunanjega zraka, druga pa postopek "power to liquid" za proizvodnjo sintetičnega goriva. Foto: Audi

Najnovejši pilotski projekt na področju razvoja je pridelava dizelskega goriva, e-dizel, pridobljenega iz vode, CO2 in ekološko pridobljene elektrike.
Audi želi v sodelovanju s podjetjema Climeworks in sunfire dokazati, da je mogoče industrijsko pridobivati tako imenovana e-goriva. Pilotski obrat so uradno odprli na zemljišču podjetja sunfire v Dresdnu v Nemčiji. Deluje po načelu "power to liquid", kot surovine uporablja ogljikov dioksid, vodo in elektriko. Ogljikov dioksid s tehnologijo neposrednega zajemanja iz zraka (Direct Air Capturing) švicarskega partnerja Climeworks pridobivajo iz zunanjega zraka.

Postopek izdelave
V ločenem postopku z elektrolizo, ki jo omogoča ekološko pridobljena elektrika, vodo razcepijo na vodik in kisik. Potem vodik v dveh kemičnih postopkih pri 220 stopinjah Celzija in tlaku 25 barov reagira z ogljikovim dioksidom, da nastane energijsko bogata tekočina, ki jo sestavljajo ogljikovodikove spojine - tako imenovani Blue Crude. Ta postopek doseže do 70-odstotni izkoristek.
V prvi fazi izgradnje bodo dnevno lahko izdelali približno 160 litrov Blue Cruda. Od tega je mogoče do 80 odstotkov pretvoriti v sintetično dizelsko gorivo. E-dizel ne vsebuje žvepla in aromatskih snovi ter ima visoko cetansko število, kar pomeni, da se zelo rad vžge. Njegova kemična sestava omogoča mešanje s fosilnim dizelskim gorivom v poljubnem razmerju. To pomeni, da ga je mogoče uporabljati kot "drop-in" gorivo.

Tudi e-plin, e-bencin in e-etanol
Audi že vse od leta 2009 v obratu v spodnjesaškem Werlteju pridobiva sintetični metan oziroma e-plin. Namenjen je lastnikom modela audi A3 Sportback g-tron, ki ga lahko kupujejo s posebno kartico za gorivo. Skupaj s francoskim podjetjem Global Bioenergies proizvajalec vozil raziskuje možnosti za proizvodnjo sintetičnega e-bencina. S podjetjem Joule iz ZDA poteka projekt, s katerim raziskujejo proizvodnjo sintetičnih goriv - e-dizla in e-etanola - s pomočjo mikroorganizmov.