Največ slovenskih maturantov na enem mestu boste našli na Kreti. Foto:
Največ slovenskih maturantov na enem mestu boste našli na Kreti. Foto:
Prevoz z ladjo ima tako pozitivne kot negativne strani. Foto: EPA
Na ladji se spi vsepovsod, tudi na hodnikih.
Če greste na Kreto z ladjo, si boste lahko ogledali tudi Korintski prekop in Partenon (na fotografiji). Foto: EPA
Letalo vas v kratkem času pripelje na Kreto, do svoje postelje pa pridete razmeroma hitro tudi zadnji dan. Foto: EPA
Piramide v Gizi
Namesto na absolventski izlet na Kreto se nekateri odločijo raje za kakšno drugo potovanje. Na sliki piramide v Gizi. Foto: EPA
Absolventski izlet - Kreta
Na absolventskem izletu so še posebej nočne zabave tematsko obarvane. Foto: MMC RTV SLO/Laura Papič

Ko študent konča četrti letnik in je pred absolventskim stažem, ima na voljo štiri možnosti: z agencijo iti na absolventski izlet na Kreto, obiskati največji grški otok v lastni režiji, oditi na kakšno drugo potovanje ali pa nazadnje – ostati doma.

Največ absolventov (no pa tudi študentov nižjih letnikov in celo takih, ki "faksa" od blizu še videli niso) se odloči za organiziran obisk Krete, grškega otoka, ki že kar nekaj let velja za osrednjo destinacijo absolventskih izletov. V okviru turistične agencije imate na voljo več aranžmajev, praviloma pa se gre na Kreto od druge polovice septembra naprej. Ne skrbite, vroče je še zmeraj, voda je topla, dežja ni, dan še vedno dolg … Pač poletje, kot to pri nas velja za julij in običajno še prvo polovico avgusta. Izbirate lahko med načeloma štirimi aranžmaji: od doma se odpravite z ladjo, nazaj se vrnete z letalom (največ se jih odloči za to); z ladjo potujete na Kreto in nazaj; z ladjo se odpravite nazaj, "tja dol" se peljete z letalom, lahko pa se odločite tudi za najkrajšo, a obenem tudi najudobnejšo različico, letalo – letalo.

Na ladji lahko spite kar na tleh
Vsaka izmed teh možnosti ima pozitivne in negativne plati. Prva izbira vam najprej ponuja tri dni "boat partyja", kar je super, še posebno, ker je začetek in je motivacija na vrhuncu. Iz Ljubljane se najprej odpeljete z avtobusom do pristanišča v Benetkah, tam pa sledi vkrcanje na ladjo. Morate se zavedati, da nimate postelje (lahko si sicer najamete kabino za spanje, a je ta draga kot žafran), vse kar kupite na ladji, je precej drago, poskrbeti pa morate tudi za svojo prtljago (priporočeno je, da s prijatelji najamete eno kabino za svojo prtljago in se s tem izognete eni pomembni skrbi), pogosto pa tudi pregledajo prtljago in zaplenijo alkohol. Kot problem se včasih izkaže vreme, ki lahko poskrbi za precej razburkano morje in mrzel veter, zaradi česar so bili lani nekateri precej razočarani…. Vseeno, zabave ne manjka. Animatorji in vodniki že zjutraj začnejo voditi aerobiko na palubi, veliko je zabavnih iger, pravi žur s plesanjem palubi pa se začne zvečer in traja vse do zgodnjih jutranjih ur. Za tiste, ki vas zanimata zgodovina in arhitektura, bo kot nalašč obisk Aten z njeno Akropolo, olimpijskim stadionom, kraljevimi vrtovi ... Da, potovanje z ladjo vam prinaša tudi to …

Proti domu z ladjo - za najbolj vzdržljive
Za zdaj še preskočimo vmesno dogajanje in preidimo kar na zadnje dejanje – na odhod z ladjo. To je resnične za najbolj vzdržljive žurerje, kajti deset dni nedvomno pusti posledice, tako na motivaciji, zdravju in navsezadnje v denarnici, zato se je res treba potruditi, da je na ladji tudi pri vrnitvi dober žur. Hkrati tudi spoznate, da je čas proti Grčiji minil precej hitreje kot pa vračanje domov. S tem pa smo že pri odhodu z letalom, ki vas na enostaven način iz središča zabave na popolnoma drugem koncu Evrope pripelje zelo hitro na brniško letališče oziroma Letališče Jožeta Pučnika, da bomo dovolj uradni. Če želite torej izkusiti potovanje z ladjo in se obenem utrujeni hitro vrniti domov, je druga izbira kot nalašč za vas.

V nekaj urah do središča dogajanja
Ustavimo se še pri zadnji različici, kjer dobite v roke povratno letalsko karto. To je najelegantnejša "različica", ki vas sicer stane izkušnje z ladjo in ogleda Aten, a ima svoje prednosti. Zbor je na letališču, kjer običajno že "padejo prve runde". Po vseh formalnostih ste čez uro in pol že na letalu. Polet seveda mine hitro, večina poskusi, kakšno "robo" prodajajo v "duty free shopu", čeprav je točenje svoje pijače na letalu načeloma prepovedano. Po pristanku vas z avtobusi hitro odpeljejo v sobe oziroma apartmaje in okrog enih, dveh ponoči ste že na osrednji ulici, ki je namenjena žuriranju. To je tudi tista najpozitivnejša stvar: zapustite domači prag in čez nekaj ur se že pridružite tistim, ki so do sem z ladjo potrebovali nekaj napornih dni. Najenostavneje je tudi zadnji dan, ko se utrujeni in "prepiti" vkrcate na letalo, čez nekaj ur pa vas že čakajo vaši najdražji, da vas odpeljejo do vaše v tistem trenutku morda še dražje postelje … Da pa ne pozabim – na izbiro imate tudi polet na Kreto, nazaj pa greste z ladjo, kar se mi zdi še najmanj posrečena izbira.

Naslednjič: Kaj se dogaja na Kreti?
Za vse skupaj več kot 700 evrov
Tako, načine potovanja smo obdelali, zdaj pa se usmerimo na to, kaj dobite za svoj denar. Če se odločite za izlet s turistično agencijo, vas bo to že na začetku olajšalo za od 400 do 500 evrov. Če niste ravno "gorenjec", boste na otoku zapravili od 300 evrov naprej, kar na koncu znese najmanj 700 evrov. Marsikomu se to zdi preveč, še posebno, ker veliko zasluži agencija, zato se nekateri na Kreto odpravijo tudi v lastni režiji. Poznam nekoga, ki je rekel, da si bo s tistim denarjem, ki bi ga sicer dobila agencija, lahko cel teden plačeval pijačo. To je načeloma res, vendar pa – če se na otok odpravite sami, morate tudi poskrbeti sami zase. Agencija sicer pobere nekaj vašega denarja, vendar pa hkrati poskrbi tudi za vaše osnovne potrebe: za prevoz v obe smeri, nastanitev, prevoz po otoku, izlete in animacijska tekmovanja med potovalnimi skupinami. Če se že odpravite na absolventski izlet, boste pa že žrtvovali nekaj več denarja in se imeli lepo brez vseh skrbi.

Namesto na Kreto raje drugam
Na tem mestu bi tudi izpostavil eno stvar – večina tistih, ki se jim zdi absolventski izlet predrag in svoj denar raje porabijo za kašen drug, bolj eksotičen izlet, kjer za svoj denar dobijo sicer veliko več, pozablja, da se gre na absolventski izlet enkrat v življenju s svojimi kolegi s fakultete in nikoli več. Tako lahko slišite npr.: "S tem denarjem grem lahko npr. za deset dni na križarjenje po Egiptu …" To je seveda res, vendar pa Kubo lahko obiščeš tudi kdaj drugič, na absolventski izlet pa ne greš več …

Na absolventu tudi stari "ati"
Seveda obstajajo tudi "odstopanja" - na "absolventa" gre lahko tako rekoč vsak, najde pa se jih kar nekaj, ki gredo na Kreto celo vsako leto znova, a vseeno – praviloma naj bi šel na absolventski izlet vsak absolvent, in to enkrat v življenju. In če je to enkrat, potem se človeku res ni treba sekirati za vsak zapravljen evro …

Jure Rejec