Čeprav so v Zrćah moški v večini, pa mičnih mladenk kljub temu ne manjka. Foto: MMC RTV SLO
Čeprav so v Zrćah moški v večini, pa mičnih mladenk kljub temu ne manjka. Foto: MMC RTV SLO
Štefan - blue lagoon
Za osvežitev in opustitev zavor je priljubljen koktajl blue lagoon - tudi v litrskem štefanu na fotografiji. Foto: MMC RTV SLO
Pije in pleše se tudi podnevi. Foto: MMC RTV SLO
Zrće
Kakšnega velika razvrata nismo opazili. Foto: MMC RTV SLO
Ambasada Gavioli
Grozi osrednjemu centru elektronike pri nas Ambasadi Gavioli zaprtje? Foto: Uradna spletna stran
Eden izmed barov na plaži, kjer se lahko v podobnem stilu zabavate predvsem čez noč, je portoroška Alaya. Foto: Uradna spletna stran

Če začnemo kar z alkoholom - res, pije se ga veliko. Brezalkoholne pijače gredo bolj slabo v promet. Če v zgodnjih popoldanskih urah na šanku še lahko vidite kakšno plastenko vode, pa pozneje in še posebej ponoči nikakor ni tako. Veliko je zanimanja za pivo, najbolj pa so priljubljeni koktajli – bodisi v navadnih, dva- ali tridecilitrskih kozarcih, ali pa kar litrskem "štefanu".

Papaya imajo dvakrat na dan tudi t. i. "happy hour", kjer za ceno ene pijače dobite dve. To velja ob 16.00 do 17.00 in od 23.00 do polnoči. Če je prva ura še nekako v veljavi (ob štirih popoldne je dnevni del zabave namreč na vrhuncu), pa od druge "vesele urice" ni pretiranega učinka, kajti gostov je takrat še bolj za vzorec. Če se na plažo pripeljete z avtomobilom, boste morali nekaj kun odšteti tudi za parkirni prostor. Zastonj lahko sicer parkirate na sosednji plaži ali pa zgoraj ob glavni cesti in greste nekaj minut peš …

Moški v večini
Samega "razvrata" oziroma seksa ni prav veliko. Rekel bi, da je bilo okrog 65 odstotkov moških, ostalo pa so bile predstavnice ženskega spola. Tisti (tu mislim predvsem na moški del), ki gredo v Zrće s ciljem, da kakšno "osvojijo", imajo veliko možnosti, da ostanejo "na suhem". Če ste bili na absolventskem izletu, veste kaj mislim ... Seveda se vam lahko nasmehne sreča, a po nekaj urah spanca, kratkemu "zbijanju mačka", popoldanskemu žuriranju, večerji in nočnem delu zabave se postelja prileže prevsem za spanec – za posteljne aktivnosti niti ni prave moči …

Kaj pa droge? Stereotipizirano ali ne – za zabave tovrstne glasbe pogosto velja, da so droge (še posebej sintetične) pogosti spremljevalec. Mi tukaj tega občutka nismo dobili …

Iz zvočnikov le elektronska glasba
Tako pozitivna kot negativna stran Zrć pa je glasba. Velika večina se tja odpravi zaradi plesne elektronske glasbe - slišati je mogoče vse od tehna do modernega housa, za kar poskrbijo svetovno znani didžeji. Sonce (no tudi noč), morje, plaža, dobra pijača, dobra družba in dobra glasba - za ljubitelje elektronike raj. Na žalost pa vsi lokali vrtijo podobno zvrst glasbe, zato tistim, ki prisegate na komercialo ali pa na starejše uspešnice iz 70., 80. ali 90. let, obiska ne priporočam, saj boste imeli glasbe hitro čez glavo. Ko smo nekoga na avtobusu vprašali, kakšno glasbo v vrtijo na plaži, nam je odgovoril "da eno in isto štanco". To je morda tudi glavna pomanjkljivost. Npr. v Grčiji, natančneje na otoku Kreta, ki je poznan kot "prava žurerska destinacija", je poskrbljeno za ljubitelje vseh zvrsti …

Glede prijaznosti brez pripomb
Kaj pa prijaznost ljudi? Med našim obiskom smo bili kar nekoliko presenečeni nad prijaznostjo tamkajšnjih ljudi. Povsod si imel občutek, da si dobrodošel, prav tako pa ni nihče "vihal nosu" zaradi dejstva, da si Slovenec. Očitno se pozna, da si že nekoliko stran od Istre, ki je glede odnosa do slovenskih gostov prava katastrofa.

Klubi plačujejo rento
Vsemu napisanemu navkljub - priznati je treba, da so se Hrvati dobro znašli. Na sprva popolnoma zapuščeno plažo so zasebna podjetja investirala svoj denar in zgradila to, kar je tam danes – vse skupaj je dovolj stran od bivalnih naselij oziroma domačinov, hkrati pa dovolj blizu, da prevoz do namestitve ni težaven. Izvedeli smo, da ves zabaviščni kompleks leži na občinski (državni) zemlji, ki so jo investitorji dobili v upravljanje zastonj, občina pa od njihovega zaslužka pobere nekaj odstotkov oziroma dobiva nekakšno rento. Koristi imajo tako vsi – investitorji, ki poberejo večino zaslužka, občina, ki od sprva zapuščene plaže pobira rento, in navsezadnje tudi lokalno prebivalstvo, ki s svojimi zasebnimi namestitvami, restavracijami, taksislužbami in drugim poskrbijo, da si v dobrih dveh mesecih dodobra napolnijo svoj žep.

Središče elektronike pri nas v zaprtju?

Če potegnemo vzporednice s Slovenijo – tudi naša obala bi zagotovo potrebovala nekaj takega. Središče elektronske glasbe na naši Obali je že nekaj let izolska Ambasada Gavioli, ki si je skozi leta tako med domačimi kot tujimi gosti pridobila svoj status, a tukaj se gostje (tudi iz tujine) ustavijo le za dan ali dva. Bi lahko torej v Izoli zgradili center, ki bi bil namenjen izključno za žuranje in bi bil rezerviran za le za mlade, po možnosti pa bi bila zraven vključena tudi morje in plaža? Odgovor je preprost – seveda ne. Prvi razlog, ki se ga lahko spomnim, je prostorska stiska, bližina naselij (s čimer ima probleme tudi sama Ambasada) in pa konec koncev tudi nedoločen ali pa slab razvojni načrt Obale. Res, Izola ima Ambasado, po drugi strani pa ima tudi hotelski kompleks za upokojence ... Kot kažejo zadnje informacije, ki se pojavljajo v medijih, pa bo konec leta prinesel tudi konec Gaviolija

Največ "se dogaja" v mestu rož
Za mesto, ki ponuja največ zabave, se je v zadnjih letih – tudi z odpiranjem vse večjega števila klubov - pri nas izkazal Portorož. A spet tudi tu prihaja do navzkrižnih želja, da bi s pestro klubsko ponudbo dali mladim največ zabave, hkrati pa se šli visokega turizma in od doma ter predvsem iz tujine privabiti čim več petičnih gostov z globokimi denarnicami. To seveda ne gre skupaj in tako pride npr. do prizora, da starejši zakonski par sedi in uživa v pogledu na morje na klopi pred svojim hotelom s petimi zvezdicami, mimo njiju pa gredo že malo opiti mladci, ki s pločevinko piva v rokah prepevajo V dolini tihi …

Jure Rejec