Singapur se je uvrstil na sam vrh lestvice najdražjih mest na svetu. Foto: EPA
Singapur se je uvrstil na sam vrh lestvice najdražjih mest na svetu. Foto: EPA

Cilj raziskave, ki vzame pod drobnogled cene 160 izdelkov in storitev v okoli 140 mestih po svetu, je pomagati podjetjem pri določanju plač za svoje zaposlene, ki jih pošiljajo v tujino.

Singapur se lahko pohvali s hitrim vzponom na lestvici - v samo letu dni je napredoval za pet mest, še pred desetimi leti pa je zasedal 18. mesto. Vzpon Singapurja glede na stroške življenja je bil enakomeren in ne spektakularen, sicer navaja poročilo raziskovalnega oddelka revije The Economist, Economist Intelligence Unit.

Dragi prevozi, komunalni stroški, oblačila
Kot ugotavljajo, je Singapur glede lastništva avtomobilov zaradi številnih omejitev, vključno s sistemom kvot in visokih davkov, "znatno dražji kot druge lokacije". Tudi siceršnji stroški prevoza so v tej azijski prestolnici skoraj trikrat višji kot v New Yorku.

Poleg tega se mestna državica z zelo malo lastnimi naravnimi viri glede energetskih in vodnih zalog zanaša na druge države ter je zato tretja najdražja destinacija glede komunalnih stroškov, ugotavljajo raziskovalci. Izpostavljajo tudi, da je Singapur najdražji kraj na svetu za kupovanje oblačil.

Sledi trojica evropskih mest
Peterico najdražjih mest na svetu za Singapurjem zaokrožujejo Pariz, Oslo, Zürich in Sydney. Tokio, ki je bil lani na prvem mestu, pa je zdrsnil na šesto, med drugim tudi zaradi vse šibkejšega jena.