Ob smaragdni reki in na njej je na voljo dovolj dejavnosti za vse generacije in vse okuse… In to privablja vse več turistov. Foto: BoBo
Ob smaragdni reki in na njej je na voljo dovolj dejavnosti za vse generacije in vse okuse… In to privablja vse več turistov. Foto: BoBo
Ekipa LTO Sotočje. Foto: LTO Sotočje

Obisk nam stalno narašča. Letošnja sezona bo znova rekordna – skoraj za desetino več imamo gostov. Med njimi je petina Nemcev, sledijo pa Avstrijci, Italijani, Nizozemci … In predvsem smo zadovoljni, da je vse več tudi domačih gostov.

Janko Humar, direktor LTO-ja
Janko Humar Foto: LTO SOTOČJE

Tudi če vse skrivnosti te doline že poznate, vam bo film pričaral drugačen pogled na to smaragdno lepotico.

»Z našim novim filmom »Dolina Soče - Kobarid in Tolmin« smo očitno zadeli v polno, saj si ga je v samo dveh dneh po objavi na medmrežju ogledalo že več kot 8.000 ljudi,« je nad odzivom zadovoljen Janko Humar, direktor Lokalne turistične organizacije Sotočje iz Tolmina. Film je delo skupine Vizualist – Sfinga pro.

Za dejavni življenjski slog
Predstavitveni film je namenjen turistom, ki prisegajo na dejavni življenjski slog. Doline Soče se je pred časom prijelo geslo »dolina –adrenalina«, toda raje kot na adrenalin v turistični ponudbi Posočja stavijo na poživljajoče dejavnosti. Ob in na smaragdni reki jih je dovolj za vse generacije in vse okuse … In to privablja vse več turistov, pravi Janko Humar: »Obisk nam stalno narašča. Letošnja sezona bo znova rekordna – skoraj za desetino več imamo gostov. Med njimi je petina Nemcev, sledijo pa Avstrijci, Italijani, Nizozemci … In predvsem smo zadovoljni, da je vse več tudi domačih gostov.«

Kako do filma? Na spletni strani LTO-ja Sotočje in na portalih Vimeo in YouTube (video prilagamo spodaj).

Zanimalo nas je, če ti naraščajoči trendi pomenijo tudi grožnjo neokrnjeni naravni, če se bo Posočje zadušilo v množičnem turizmu … Humar odgovarja: »Nikakor ne. Pri nas se takšen turistični kaos, kot je v nekaterih avstrijskih ali švicarskih gorskih središčih, sploh ne more zgoditi. V celotnem Posočju je premalo zmogljivosti, da bi večje množice sploh lahko sprejeli. Prav zato, da bi se izognili množici ljudi, tudi stavimo na stacionarni turizem – kolikor ga z našimi zmogljivostmi sploh lahko ponudimo … Ne pa toliko na izletniški turizem. Zato bojazni ni. Dolina Soče bo ostala takšna, kot si jo lahko ogledate v našem novem filmu … Neokrnjena, tiha, skrivnostna …!«

Dolina Soče na 20 turističnih borzah
Lepote mlade Soče zato predstavljajo na specializiranih turističnih borzah. Janko Humar je prepričan: »Za našo zeleno oazo niso primerne množične turistične borze, kot sta na primer Bit v Milanu ali Turistična borza v Berlinu. Tam sicer opozorimo nase … Več in podrobneje pa se predstavljamo na specializiranih sejmih, ki prisegajo na takšen turizem, kot ga Posočje ponuja – torej na dejavni življenjski slog. Nastopamo redno na vsaj dvajsetih evropskih specializiranih turističnih sejmih. Prisotni smo v vseh evropskih prestolnicah. Vidimo tudi, da je ena najboljših promocij – pojavljanje na medmrežju … Seveda na domiseln in malce drugačen način. Želimo pa si kaj več denarja za promocijo. Te je v slovenskem turizmu še vedno premalo. Izvirna promocija ni strošek, ampak vložek, ki se obrestuje.«

Lokalna turistična organizacija Sotočje tudi vodi triletni projekt promocije celotnega območja – od Julijcev do Goriške, od Vršiča do Solkana. Šeststo tisoč evrov je vreden, polovico financira ministrstvo za gospodarstvo prek evropskih sredstev, polovico so zbrali sami v regiji. »Uspeh je, da smo povezali vse turistične ponudnike. Prejšnja leta je bilo na tem področju preveč vrtičkarstva, zdajpa smo vendarle nastopili skupaj. In tako smo tudi močnejši ter lažje prepoznavni,« je zadovoljen Janko Humar.

Ekoturistična regija
Posočje ima še eno novo ponudbo – »ekorazvajanje« v naravnih lepotah mlade reke, so jo poimenovali oziroma »Z električnim avtomobilom po Smaragdni poti.« »Prvo rezervacijo za to ponudbo smo naredili na londonski turistični borzi. Turist, ki prileti v našo državo, na letališču prevzame električni avtomobil in se z njim poda po naši 'smaragdni poti', po dolini Soče. Ker je treba avtomobil večkrat napolniti, se večkrat ustavi – in tako doživi več naših lepot. Ali še drugače - 'in obiskovalci in avtomobili se pri nas napolnijo', smo poimenovali to novo ponudbo. Za začetek je še malce dražja, verjamem pa, da bo kmalu tudi cenovno dostopnejša,« pravi Janko Humar.

Obisk nam stalno narašča. Letošnja sezona bo znova rekordna – skoraj za desetino več imamo gostov. Med njimi je petina Nemcev, sledijo pa Avstrijci, Italijani, Nizozemci … In predvsem smo zadovoljni, da je vse več tudi domačih gostov.

Janko Humar, direktor LTO-ja