Programe za rehabilitacijo prebolevnikov, ki jim je covid-19 pustil težje posledice na pljučih, so prvi uspešno uveljavili v Angliji. Foto: EPA
Programe za rehabilitacijo prebolevnikov, ki jim je covid-19 pustil težje posledice na pljučih, so prvi uspešno uveljavili v Angliji. Foto: EPA

Pobudo Prodiši (Zadihaj) je v začetku marca sprožil operni prvak zagrebškega narodnega gledališča (HNK) Ljubo Puškarić, v dveh tednih pa se mu je pri vodenju delavnic dihanja pridružilo več deset kolegov in kolegic z vseh koncev države.

Dihalne vaje so začeli prejšnji torek, za zdaj se je vaj udeležilo nekaj manj kot 30 prebolevnikov po covidu-19, je potrdil Puškarić za hrvaške medije. Vzpostavili so tudi posebno skupino na Facebooku, kjer se je mogoče prijaviti za vaje.

Najprej so organizirali delavnice za inštruktorje dihanja, da bi sestavili enoten program dihalnih vaj, pri čemer k vsakemu prebolevniku pristopajo na individualen način.

Program, ki naj bi za posameznike potekal približno šest tednov, so podprli tudi hrvaški zdravniki. Za zdaj so v stiku z njimi prek različnih spletnih platform praviloma enkrat tedensko 30 do 40 minut.

Otroški baloni in uspavanke

Prebolevniki morajo kupiti tudi nekatere pripomočke, kot so otroški baloni, ki jih uporabljajo pri vajah, je dejal Puškarić za Jutarnji list.

Sorodna novica Zdravstvene težave lahko po prebolelem covidu-19 trajajo še mesece

"Vaje so zelo preproste. Ljudem se ni treba bati, da bodo peli operne arije. Gre za dihalne vaje za začetnike, čeprav smo prepričani, da bodo za nekatere težke in abstraktne zaradi posledic bolezni covid-19, kot tudi zaradi dejstva, da se v življenju še niso srečali s takimi vajami," je dejal Puškarić.

Osredotočili se bodo predvsem na dejstvo, da večina ljudi diha plitvo in zaradi tega ne more okrepiti zmogljivosti svojih pljuč. Predstavili bodo vaje za pomirjanje, ko se prebolevniki soočijo s pomanjkanjem sape, ki lahko povzroči paniko zaradi nezmožnosti pravilnega dihanja. Dotaknili se bodo tudi pevskih vaj, predvsem uspavank, ker je petje dobra spodbuda za okrevanje.

Dodal je, da prebolevniki ne bodo mogli izbirati, s katerim opernim pevcem bodo vadili. "Poudarek je na okrevanju in ne na spoznavanju," je dejal. Če se bo prijavilo več prebolevnikov, bodo na spletnih platformah organizirali tudi skupinske vaje.

Pionirji Britanci

Do pobude hrvaških opernih umetnikov je prišlo, potem ko so podobne programe za rehabilitacijo prebolevnikov, ki jim je covid-19 pustil težje posledice na pljučih, uspešno uveljavili v Angliji.

Šlo je za projekt Breathe angleške nacionalne opere (ENO) in londonskega univerzitetnega zdravstvenega centra Imperial College Healthcare.