Brez obiska Gange ni ogleda ljubljanskega živalskega vrta. Foto: ZOO Ljubljana
Brez obiska Gange ni ogleda ljubljanskega živalskega vrta. Foto: ZOO Ljubljana

Kot so sporočili iz ZOO-ja Ljubljana, se bo ob ambasadorki divjinskih slonov, slonici Gangi, mogoče podučiti tudi o podobnostih in razlikah med azijskimi in afriškimi sloni, kako deluje trobec največje kopenske živali, koliko vode popije in koliko hrane na dan poje slonica Ganga ter s kakšnimi igračami ji popestrijo dan.

Najmlajši se bodo lahko tudi poigrali s slonjim spominom in sestavljanko. Delavnice se bodo začele danes ob 16. uri in trajale do 18. ure, nadaljevale pa se bodo v nedeljo in ponedeljek od 15. do 18. ure.

Svetovni dan slonov praznujemo od leta 2012 po zaslugi Fundacije za ponovno naselitev slonov Tajske (Elephant Reintroduction Foundation of Thailand). "Sloni so karizmatična vrsta, ki vzbuja pozitivna čustva in spoštovanje v vseh kulturah, a so kljub temu ves čas na robu preživetja," je poudarila Maša Vukadinović iz ZOO-ja Ljubljana.

Najbolj so ogroženi azijski sloni, nič boljše pa ne kaže niti afriškim. Foto: Reuters
Najbolj so ogroženi azijski sloni, nič boljše pa ne kaže niti afriškim. Foto: Reuters

Lov zaradi slonovine, mesa in kože

Ljudje slone najpogosteje ogrožamo z nezakonitim lovom zaradi slonovine, mesa in kože, prav tako uničujemo njihov življenjski prostor ali pa ga razvrednotimo, zaradi česar pogosteje prihajajo v konflikt s človekom, pojasnjujejo v Živalskem vrtu Ljubljana.

Najbolj so ogroženi azijski sloni, nič boljše pa ne kaže niti afriškim. Konvencija o mednarodni trgovini z ogroženimi vrstami je sicer leta 1989 prepovedala trgovanje s slonovino, po podatkih naravovarstvenih organizacij pa je vsak dan še vedno nezakonito ubitih okoli 55 slonov.

Na njihov svetovni dan pa zato različne naravovarstvene organizacije in strokovnjaki osvetljujejo razloge za takšno stanje, ozaveščajo o pozitivnih rešitvah in dobrih praksah ter skušajo ljudi opolnomočiti, da v vsakodnevnem življenju sprejemajo odločitve, ki bodo kopenskim velikanom pomagale preživeti.

Znanje je ključ do razumevanja

ZOO Ljubljana pod okriljem Evropske in Svetovne zveze živalskih vrtov in akvarijev namenja finančna sredstva za naravovarstvene projekte, v prizadevanjih za ohranitev slonov pa dejavno sodeluje tudi pri raziskavi herpesvirusa slonov, ki ogroža njihove populacije v naravi.

"Nekaj za blaginjo slonov pa lahko vsakdo stori tudi s tem, da se o njih in njihovi ogroženosti poduči, morda o tem spregovori z družino in prijatelji ter tako pomaga pri ozaveščanju. Obojemu so namenjene tudi delavnice, ki jih ob svetovnem dnevu pripravljamo v ZOO Ljubljana," je navedla Vukadinović.