Minister za zdravstvo Janez Poklukar si želi izmenjavo izkušenj in znanja med državami članicami. Foto: TV Slovenija/zajem zaslona
Minister za zdravstvo Janez Poklukar si želi izmenjavo izkušenj in znanja med državami članicami. Foto: TV Slovenija/zajem zaslona

Poklukar je po zasedanju odgovoril tudi na vprašanje, če so se ministri zavzeli tudi za enotnejša pravila glede cepljenja proti covidu-19. "Evropska agencija za zdravila (Ema) je dala široka skupna priporočila in na podlagi teh priporočil morajo lokalne stroke prilagajati odločitve o cepljenju na nacionalni ravni," je odgovoril Poklukar.

Poudaril pa je, da si ministri želijo čimbolj enotnih usmeritev, tako na področju cepljenja kot pogoja preboleli, cepljeni, testirani (PCT). Po njegovih besedah sledijo zavezam, ki jih je sprejel Evropski parlament, vsaka članica pa da sicer lahko skladno s svojimi priporočili prilagodi uporabo evropskih covidnih potrdil.

Evropska komisarka za zdravje in varnost hrane Stella Kyriakides je opomnila, da so potrdila v uporabi od 1. julija. "Članice so se z njimi strinjale," je poudarila. Izpostavila je pomembnost koordinacije in skupnega delovanja držav članic EU-ja, s čimer bodo po njenih besedah nadaljevali.

Ministrom je na srečanju predstavila napredek pri cepljenju proti covidu-19. "Naša skupna strategija cepljenja se je izkazala za uspeh, stopnja precepljenosti pa se po vsej EU še povečuje," je poudarila. Opozorila je, da je v nekaterih državah članicah stopnja precepljenosti še vedno zelo nizka. "Narediti moramo vse, da se to ne spremeni v pandemijo necepljenih, bodisi v EU bodisi po vsem svetu," je napovedala.

Kot je povedala komisarka, je ministre danes pozvala, naj ne pozabijo na preostale države sveta in izpolnijo svoje globalne zaveze. "Če ne cepimo preostalega sveta, nismo varni," je opomnila.

Pandemija covida-19 je pokazala ranljivost naših zdravstvenih sistemov, zato so se ministri po Poklukarjevih besedah strinjali, da je treba ukrepati zdaj in okrepiti sodelovanje med državami članicami, še posebej na področju povečanja dostopnosti in zagotavljanja dobavljivosti zdravil.

Poklukar je dodal, da so ministri z razpravo prispevali k pripravi sklepov Sveta EU-ja, ki bodo obravnavani na decembrskem svetu za zaposlovanje, socialno politiko, zdravje in varstvo potrošnikov.

Predloge slovenskega predsedstva glede nujnosti okrepljenega sodelovanja med državami, povečanega finančnega vlaganja v zdravje in podpore izvajanja inovativnih rešitev za odporne zdravstvene sisteme so ministri podprli, je pojasnil Poklukar. Med poudarjenimi predlogi so največ podpore prejeli načini za boljše črpanje sredstev EU za naložbe v zdravje in prepoznavanje primerov dobre prakse učinkovitih zdravstvenih sistemov, ki bodo lahko vpeljani tudi v druge države članice.

Srečanja so se poleg evropske komisarke udeležili tudi regionalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) za Evropo Hans P. Kluge ter na daljavo direktorici Evropske agencije za zdravila (EMA) Emer Cooke in Evropskega centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (ECDC) Andrea Ammon.

Evropska komisija bo ministre seznanila z najnovejšim razvojem pandemije covida-19 in vidiki cepljenja, so sporočili z ministrstva za zdravje.

"Pandemija je razkrila šibke točke zdravstvenih sistemov, pomanjkanje zdravil, pomanjkanje zdravstvenega osebja, še posebej je prizadela že tako ranljive skupine," so sporočili z ministrstva.

Aktualne epidemične številke