Hospic deluje od leta 1995. Foto: BoBo
Hospic deluje od leta 1995. Foto: BoBo

Slovensko društvo hospic se je odzvalo na odprto pismo Skupnosti socialnih zavodov Slovenije. Predsednica društva Tatjana Fink je zapisala, da je bil namen objavljenega pogovora za Val 202 govoriti o temi umiranja, nikakor pa ne diskreditirati kogar koli.
Finkova je v odgovoru zapisala, da je bil pogovor namenjen ozaveščanju širše javnosti glede težke situacije hiše hospica, v kateri se je znašla zaradi neumestitve v sistem socialnega in zdravstvenega varstva ter s tem nerazrešenega financiranja.

"Finančno izčrpani"
Zaradi nastalega minusa v poslovanju ob devetmesečju je hiša še vedno pred zaprtjem, je zapisala predsednica društva in napovedala, da bodo v prihodnjih dneh poslali še izjavo društva "glede neodzivanja države pri reševanju hiše hospica pred njenim zaprtjem, ki sledi konec leta". Hiša je namreč "finančno izčrpana".
Nov in eksperimentalen program
Ker gre za nov program, ki poteka drugo leto v eksperimentalni obliki in je nastal na podlagi 18-letnih izkušenj z oskrbo umirajočih in njihovih svojcev na domu, skuša društvo, kot pojasnjuje Finkova, javnost seznaniti, kaj se dogaja v hiši, "ki se je mnogi tako bojijo, ker je smrt in vse v zvezi z njo tako zelo tabuizirano v naši družbi".

Predvsem je bil namen objavljenega pogovora govoriti o temi umiranja, pravi Finkova in poudarja, da nikakor ni bil namen kogar koli diskreditirati s tem, ko so bile predstavljene izkušnje v domu za ostarele in bolnišnici.

Kot je zapisala, je želja društva, da bi se medsebojno povezovali in bi lahko delili bogastvo izkušenj in znanja, ki jih imajo. Paliativna oskrba je namreč na začetku razvoja v Sloveniji, navaja Finkova in dodaja, da je hiša hospica zdravstvena in socialna inovacija družbe in je nekaj drugega kot domovi za stare, vendar ne v slabšalnem smislu, temveč v smislu drugačnosti.

Skupnost SZS: Ni res, da je hospic edini
Skupnost socialnih zavodov Slovenije (SSZS) je v povezavi s tem v odprtem pismu na začetku decembra opozorila, da ima hiša hospic 12 mest za zagotavljanje paliativne oskrbe, medtem ko imajo slovenski domovi več kot 19.000 mest. Čeprav se zavzemajo za trajne rešitve za delovanje Hospica, pa, kot so takrat zapisali, ne sprejemajo teze, da je Hospic edina možnost za zagotovitev dostojnega umiranja.