Tudi gasilci PGD-ja Begunje na Gorenjskem imajo polne roke dela. Foto: Facebook/PGD Begunje na Gorenjskem
Tudi gasilci PGD-ja Begunje na Gorenjskem imajo polne roke dela. Foto: Facebook/PGD Begunje na Gorenjskem

Na ministrstvu za zdravje ob izrednih vremenskih razmerah skrbno spremljajo stanje na terenu, ki je resno, so sporočili. "Razmere so resne, vsem zdravstvenim ustanovam nudimo podporo in tesno sodelujemo s štabom civilne zaščite in dispečersko službo zdravstva," so zapisali v sporočilu za javnost.

Vse bolnišnice in zdravstveni domovi imajo v primeru poplav pripravljen načrt zaščite in reševanja, v katerem se določita način obveščanja in zagotavljanje pomoči poplavno prizadetim območjem. Zdravstveni domovi po državi so večinoma odprti in se prilagajajo razmeram na terenu, ki se sicer iz minute v minute spreminjajo.

Trenutno so izredne razmere v Psihiatrični bolnišnici Begunje, kjer že poteka preselitev pacientov v druge ustanove. Voda je zalila celotno območje bolnišnice, kletne in pritlične prostore, kjer so funkcionalni prostori bolnišnice, ambulantni prostori, urgenca. Dostop do bolnišnice je onemogočen. Na ministrstvu so v stalnem stiku z vodstvom bolnišnice, ki sporoča, da so preselili 30 od 80 pacientov ter so že vzpostavili stik s civilno zaščito in prosili za pomoč. Zdravstveno stanje pacientov ni ogroženo, zdravstvena oskrba poteka skladno z razmerami na terenu.

Težave so nastale tudi v Splošni bolnišnici Trbovlje, na tem območju predstavljajo največjo oviro zaprta cestišča.

Slovenija za pomoč prosila avstrijsko Koroško

Otežen je tudi dostop do zdravstvenih ustanov v koroški regiji. Slovenija je zato avstrijsko Koroško prek konzulata zaprosila, da njihova bolnišnica v Celovcu sprejme prebivalce Koroške, če bodo potrebovali pomoč, so sporočili z ministrstva za zunanje in evropske zadeve. Razmere, ki jih je za sabo doslej pustila povodenj v Sloveniji, so zelo hude na Koroškem.

Nekateri kraji so odrezani od sveta, zaradi prekinjenih zvez je otežena tudi komunikacija.
Zaradi naraslih rek Meža in Mislinja ter hudournikov je veliko prošenj za evakuacije ljudi, a težavo predstavljajo prekinjene prometnice in tudi poslabšanje vremena, ki bi omogočilo helikoptersko pomoč, za katero so zaprosili, je dopoldne dejal regijski poveljnik civilne zaščite Alan Matijevič.

Ministrica Tanja Fajon pa je z avstrijskim kolegom Alexandrom Schallenbergom govorila tudi o praznjenju akumulacijskih jezer na Dravi, kar bi lahko povzročilo dodatne težave v Sloveniji, je ministrstvo sporočilo prek Twitterja. Na to problematiko je že v četrtek opozarjal Janez Polajnar z Arsa. Z zvišanjem pretoka so pripravili prostor za trenutne silne padavine, da bi se izognili poplavam, podobnim tistim iz leta 2012, ko je Drava v Sloveniji nenadno narasla zaradi prevelikih količin izpuščene vode iz akumulacijskih jezer.