Smiljan Mekicar. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona
Smiljan Mekicar. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona

Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu, ki ga vodi Aleš Šabeder, do pred kratkim uslužbencu urada Smiljanu Mekicarju očita kršitve delovnopravne in kazenske zakonodaje ter pogodbe o zaposlitvi. Mekicar se je zaradi očitkov zagovarjal pri delodajalcu, a ga ni prepričal.

Kot je poročala Televizija Slovenija, je prejel odpoved delovnega razmerja, Mekicar je informacijo za televizijo potrdil in napovedal, da bo sklep o odpovedi delovnega razmerja na ministrstvu za zdravje izpodbijal.

Z ministrstva za zdravje so za MMC pojasnili, da o postopku, ki še poteka, javno ne morejo razkrivati podrobnosti. "Z vsemi ugotovitvami bo soočen javni uslužbenec, ki se bo lahko do njih tudi opredelil," so zapisali.

Mekicarjev odvetnik Peter Fašun je v sporočilu za javnost pojasnil, da se Mekicarju očita nelojalnost do nadrejenega Šabedra, ki naj bi jo izkazoval s tem, ko je o dogajanju v povezavi s pripravo javnega naročila obveščal ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana. Po odvetnikovih pojasnilih iz sklepa ne izhaja, da naj bi bil razlog za odpoved pogodbe o zaposlitvi Mekicarjevo domnevno koruptivno ravnanje, ampak se zgolj splošno navaja, da se "nakazuje sum prilagajanja naročila določenemu ponudniku", pri čemer ni jasno, kdo naj bi bil osumljen storilec tega ravnanja.

"Mekicar odločno zanika, da bi ravnal koruptivno ali kakor koli prilagajal tehnične specifikacije. Prav nasprotno, Mekicar je kot vodja projekta, katerega predmet je bil oddaja javnega naročila za aparate magnetne resonance, omogočil potencialnim ponudnikom, da so se seznanili z opisanimi tehničnimi specifikacijami," je navedel Fašun.

Po njegovih navedbah je Mekicar od Šabedra zahteval preklic očitkov o domnevno koruptivnem ravnanju, "saj za opisano trditev ne obstojijo nobeni razlogi za sum". Če ne bo prejel takšnega preklica, bo tudi zoper Šabedra vložil tožbo, ker sta prizadeta njegova čast in dobro ime, in tudi podal kazensko ovadbo zaradi vložitve krive ovadbe. Mekicar je podal tudi prijavo na Komisijo za preprečevanje korupcije zoper Šabedra zaradi suma storitve kršitve integritete, je še dodal Fašun.

Skoraj 40-milijonski nakup aparatur za magnetno resonanco je ministrstvo ustavilo konec marca, in sicer zaradi domnevnega favoriziranja enega od dobaviteljev medicinske opreme pri pripravi javnega naročila. Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu je zaradi tega že marca obvestil Nacionalni preiskovalni urad in Komisijo za preprečevanja korupcije o sumu storitve kaznivih dejanj, pozneje so uvedli tudi postopek odpovedi pogodbe o zaposlitvi, v katerem se je Mekicar lahko opredelil do očitkov.

Medtem je ministrstvo za zdravje že objavilo novo javno naročilo za 16 naprav za magnetnoresonančno slikanje. Predmet javnega naročila je 11 magnetnoresonančnih tomografov jakosti 1,5 tesla in pet magnetnoresonančnih tomografov jakosti 3,0 tesla. Naročanje poteka v dveh fazah.

Na ministrstvu za zdravje odpustili Mekicarja