Marko Noč je svoj predlog podrobneje predstavil v Odmevih. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona
Marko Noč je svoj predlog podrobneje predstavil v Odmevih. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona

Po izstopu predstavnikov skupine zdravstvo.si delovno skupino sestavljajo še Simona Hribar Motore in Tadej Štular z ministrstva za zdravje, Sašo Matas z ministrstva za javno upravo, Sebastjan Apat iz kabineta predsednika vlade in zunanji sodelavec Miha Skubic.

"Treba bi bilo spremeniti in ustrezno prilagoditi zakon o javnem naročanju, za to pa očitno ni bilo politične volje, ne glede na to, kdo je bil na oblasti. Mene osebno bo prepričal tisti, ki bo tak zakon prinesel v parlament, in tisti, ki bo zanj glasoval, vse preostalo je leporečenje in neka navidezna borba proti korupciji," je v pogovoru za Odmeve dejal predstojnik kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana Marko Noč.

Ta je na popoldanski novinarski konferenci pojasnil, da so na podlagi izkušenj iz afere o žilnih opornicah v skupini zdravstvo.si oblikovali predlog, bistvo katerega je postavitev referenčne cene za vsak medicinski material oz. aparat na osnovi uradno pridobljenih cen v Nemčiji ali Skandinaviji in to, da ima slovenski naročnik možnosti, da želeni material kupi na enotnem evropskem trgu, če slovenski dobavitelj ne zagotovi cene, ki je primerljiva referenčni, poroča STA.

Ne želimo nositi soodgovornosti za izdelek, ki bo ohranjal sedanje stanje, ki je seveda škodljivo in bolnikom praktično neposredno krade njihov denar.

Marko Noč

Predlog so posredovali članom delovne skupine, a po "treh mesecih od ustanovitve in sedmih sejah je postalo jasno, da namen te delovne skupine ni uresničitev, ampak nevtralizacija naše pobude". Predstavniki skupine zdravstvo.si so zato izstopili iz skupine, "saj ne želijo nositi soodgovornosti za izdelek, ki bo ohranjal sedanje stanje nepotrebnega preplačevanja", je navedel Noč v izjavi, ki so jo po novinarski konferenci posredovali iz Zdravniške zbornice Slovenije.

"Klasičen izgovor, ki ga vedno poslušam, je, da je slovenski trg tako majhen, da ne moremo imeti enake cene kot Nemčija. Leta 2018 sem pregledal avtomobilski trg in ta je bil v Sloveniji 47-krat manjši kot v Nemčiji, dobro pa veste, da cena avtomobilov ni dvakrat večja. Skratka, če gre za avtomobile, ki so veliko bolj kompleksni kot večina medicinskega materiala, ne vidim razloga, zakaj ne bi bilo tako tudi pri tem materialu, kjer gre neposredno za bolnike – torej denar, ki je ukraden neposredno davkoplačevalcem oziroma slovenskim bolnikom," je Noč še dejal voditelju Igorju E. Bergantu v Odmevih.

Z Markom Nočem o iskanju rešitev javnega naročanja v zdravstvu

Mrevlje: Vedeli smo, da ne bo velikega navdušenja

Še nekaj podrobnosti je v izjavi za Radio Slovenija podal član gibanja zdravstvo.si Blaž Mrevlje. Predlog "sodobnega modela naročanja" zdravstvene opreme in materiala bi temeljil na referenčnih cenah, elektronski dražbi in kaznih za izigravanje. Za sodelovanje tujih dobaviteljev bi poskrbela država, naročila bi se lahko združevala. Postopek bi bil javen in transparenten, temeljil pa bi tudi na enotni klasifikaciji medicinskih pripomočkov.

"Mi smo že na začetku nekako dobili občutek, da tak naš – recimo temu – pogumen podvig, ki bi pripeljal do zelo preproste in izvedljive rešitve v sistemu, v katerem je nekaj sto milijonov razlogov na leto, ne bo pripeljal do zelo velikega navdušenja," je izjavil.

"Da ob vsakodnevnem preplačevanju zdravstvenega materiala in aparatur istočasno gledamo stiske čakajočih in neoptimalno obravnavanih bolnikov, ki bi jim lahko pomagali s pomočjo denarja, ki se izgubi v preplačanih nabavah," pa je k temu za Radio Slovenija dodal Noč.

Agencija še zvišala prag za slovenske proizvajalce

Po poročanju Radia Slovenija je predlog zavrnila Simona Hribar Motore. Foto: STA
Po poročanju Radia Slovenija je predlog zavrnila Simona Hribar Motore. Foto: STA

Krištof Zevnik pa je v imenu skupine zdravstvo.si opomnil, da na področju medicinskih pripomočkov 25. maja začnejo veljati nova evropska pravila na področju medicinskih pripomočkov, hkrati pa je z novimi evropskimi pravili v postopku sprejemanja predlog uredbe ministrstva za zdravje in javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP), ki po njegovih navedbah predvideva tudi do 500 odstotkov višje pristojbine, po novem pa bi jih morali plačevati slovenski proizvajalci medicinskih pripomočkov, poroča Slovenska tiskovna agencija.

S sprejeto uredbo bo, tako Zevnik, prizadetih na stotine proizvajalcev in dobaviteljev medicinskih pripomočkov, JAZMP pa bo iz sporne uredbe letno prejel več kot šest milijonov evrov. Med najbolj prizadetimi bodo majhna podjetja, majhni dobavitelji, ki delujejo na slovenskem prostem trgu, ter zdravniške skupnosti, ki poslujejo neposredno s slovenskimi in evropskimi proizvajalci. Zelo bodo prizadeti tudi laboratoriji, ki izdelujejo medicinske pripomočke.

"JAZMP je s predlaganimi spremembami ustvaril popoln akt omejevanja konkurence, ki je hkrati v nasprotju s priporočili evropske uredbe, ki jasno pravi, da pri uveljavitvi novih pravil ne sme priti do omejevanja konkurence in novih obveznosti," je opozoril Zevnik. Poslabšal se bo tudi konkurenčni položaj na enotnem evropskem trgu, v primerjavi z drugimi državami, kjer teh pristojbin nimajo.

"S to uredbo pa ne bodo prizadeti veliki dobavitelji državnega zdravstva, ki v okviru obstoječe invalidne zakonodaje s predragimi materiali izčrpavajo slovensko zdravstveno blagajno. Zato v skupini zdravstvo.si menimo, da gre za načrtno in usklajeno dejanje izčrpavanja slovenskega državljana in davkoplačevalskega denarja od državnega in paradržavnega zdravstva," je še navedel.

Ministrstvo za zdravje zato pozivajo, naj nemudoma umakne vse pristojbine iz omenjene uredbe in vzpostavi delujoče ter učinkovite agencije javnega zdravstva, ki bodo varovale bolnika, skupno zbrani denar za zdravljenje in ki bodo prispevale k spremembi iz državnega v moderno javno zdravstvo, še piše STA.

Na ministrstvu odstop petih članov iz delovne skupine obžalujejo

Na ministrstvu za zdravje obžalujejo odstop petih članov iz delovne skupine za pripravo sprememb postopkov javnega naročanja za področje zdravstva. Ob tem so na ministrstvu napovedali, da bodo nadaljevali s postopki izboljšanja in transparentnega vodenja postopkov javnega naročanja. Ministrstvo je na Twitterju objavilo, da so na zadnjem sestanku tvorno usklajevali sklepe. "Za njihov trud, trdo delo in predloge se jim iskreno zahvaljujemo," so dodali.

Video: Predstavitev, ki jo je izvedlo Zdravstvo.si