Čeprav nujna medicinska pomoč ponoči v ZD-ju Šentjur ne bo na voljo, bo zagotovljena prisotnost nujnega reševalnega vozila. Foto: BoBo
Čeprav nujna medicinska pomoč ponoči v ZD-ju Šentjur ne bo na voljo, bo zagotovljena prisotnost nujnega reševalnega vozila. Foto: BoBo

Direktorica ZD-ja Šentjur Melita Tasić Ilić je pojasnila, da je v zadnjem času iz njihove zdravstvene ustanove odšla ena zdravnica družinske medicine, ki je kot razlog navedla, da ne želi več dežurati, ena zdravnica pa je na dolgotrajnem bolniškem dopustu. Po oceni direktorice problem ni samo odhod zdravnikov, temveč tudi to, da se zdravniki starajo in da nekateri ne dežurajo več.

Na vprašanje, koliko zdravnikov bi potrebovali, da bi se rešili kadrovske stiske, je direktorica odgovorila, da trenutno dežurstvo opravlja šest zdravnikov iz ZD-ja Šentjur. "Če bi mi zdaj zaposlili dva do tri zdravnike družinske medicine in če se držimo zakonodaje glede nadur, bi bilo to premalo, da bi opravili vse te številne nadure, ki mesečno znašajo med 520 in 530," je dejala.

Po njenih besedah imajo v ZD-ju Šentjur že nekaj časa težave s pomanjkanjem kadra in posledično s preobremenitvijo družinskih zdravnikov, ki s številnimi nadurami v sklopu zagotavljanja nujne medicinske pomoči presegajo zakonsko omejene ure. Posledično odpadajo redne ambulante družinske medicine, kar otežuje dostop bolnikov do izbranega osebnega zdravnika.

Čez dan bo nujna pomoč še naprej na voljo tudi v Šentjurju

V nočnem času so sicer potrebe lokalnega prebivalstva po zdravniški oskrbi bistveno manjše. Po statističnih podatkih je bilo od januarja do septembra letos v nočnem času v ZD-ju Šentjur povprečno 0,5 izvoza vozila urgentnega zdravnika in povprečno trije obiski v ambulanti nujne medicinske pomoči na noč.

Ker želijo v ZD-ju Šentjur preprečiti nadaljnje odhode družinskih zdravnikov in še naprej poskrbeti za ustrezno delovanje ambulant družinske medicine, s tem pa bolnikom omogočati kakovostno zdravstveno oskrbo na primarni ravni, so v skladu z usmeritvami in navodili za organizacijo dela v javnih zdravstvenih zavodih zaradi nemotenega izvajanja neprekinjenega zdravstvenega varstva sklenili dogovor z ZD-jem Šmarje pri Jelšah o zagotavljanju skupnega dežurnega mesta nujne medicinske pomoči na lokaciji ZD-ja Šmarje pri Jelšah.

Službo nujne medicinske pomoči ZD-ja Šentjur bodo od nedelje dalje izvajali v ZD-ju Šentjur od ponedeljka do petka od 7. do 20. ure, ob koncih tedna in praznikih od 7. do 19. ure. V ZD-ju Šmarje pri Jelšah pa od ponedeljka do petka od 20. do 7. ure, ob koncih tedna in praznikih pa od 19. do 7. ure.

V nočnem času bo za občane Šentjurja in Dobja zagotovljena prisotnost nujnega reševalnega vozila v ZD-ju Šentjur, kar bo skrajšalo dostopni čas v primeru nujnega stanja na terenu.

Ministrstvo: Nova ureditev bo prispevala k razbremenitvi dela družinskih zdravnikov

Na ministrstvu za zdravje glede na vsebino dogovora med ZD-jem Šmarje in ZD-jem Šentjur ugotavljajo, da so bili izpolnjeni vsi pogoji za varno obravnavo prebivalcev na območju občine Šentjur. Nova ureditev bo prispevala k razbremenitvi dela družinskih zdravnikov, saj bodo ti lahko več časa namenili pacientom v svojih ambulantah, so na ministrstvu pojasnili za STA.

Sprememba po eni strani za prebivalce pomeni ukinitev dežurnega mesta v nočnem času. V primeru odločitve za obisk zdravnika se bodo morali odpeljati do ZD-ja Šmarje ali do urgentnega centra v Celju.

Po drugi strani pa v primeru nujnih stanj na terenu nova ureditev za ljudi pomeni boljšo dostopnost, poudarjajo na ministrstvu. Reševalno vozilo z ekipo bo po novem v nočnem času namreč v ZD-ju Šentjur, ekipa pa bo tako lahko hitreje prispela na kraj dogodka. V prejšnji ureditvi je reševalno vozilo prispelo iz celjske bolnišnice ali ZD-ja Šmarje.

Če pa bo na terenu ob reševalcih potreben tudi zdravnik, ga bodo aktivirali iz ZD-ja Šmarje ali celjskega urgentnega centra, so še pojasnili na ministrstvu.