Za boljši nadzor nad krvnim sladkorjem in sladkorno boleznijo pri vsakem posamezniku je ključnega pomena zdrav način življenja. Foto: EPA
Za boljši nadzor nad krvnim sladkorjem in sladkorno boleznijo pri vsakem posamezniku je ključnega pomena zdrav način življenja. Foto: EPA

Tako ob današnjem svetovnem dnevu zdravja, ki je letos posvečen sladkorni bolezni, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Sladkorna bolezen je skupina različnih bolezni, ki jim je skupen previsok krvni sladkor. Ta kronična nenalezljiva bolezen, ki je dandanes pogosto povezana tudi z nezdravim življenjskim slogom, predstavlja velik zdravstveni izziv. Za njeno obvladovanje pa je ključno, da vsak posameznik poskrbi za svoje zdravje, poudarjajo strokovnjaki.

Zdrav način življenja je ključnega pomena
Zgodnje prepoznavanje bolezni in takojšnje zdravljenje je izjemnega pomena. Da lahko bolnik dobro in samostojno obvlada svojo bolezen, pa potrebuje ustrezne informacije, na podlagi katerih se lahko odloča o lastnem zdravju, življenjskem slogu in se aktivno vključuje v proces zdravljenja.

Pri tem pomembno vlogo igrajo referenčne ambulante in možnost udeležbe v zdravstveno-vzgojnih delavnicah, je na NIJZ-ju ocenila Jana Govc Eržen.

Preprečevanje sladkorne bolezni, oskrba bolnikov in spremljanje bolezni je izziv za celotno družbo, so pred današnjim svetovnim dnevom poudarili tako na NIJZ-ju kot tudi ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc. Za boljši nadzor nad krvnim sladkorjem in sladkorno boleznijo pri vsakem posamezniku pa je ključnega pomena zdrav način življenja.

Pristojni poudarjajo sodelovanje
Slovensko geslo letošnjega svetovnega dneva Sladkorno bolezen obvladajmo skupaj nakazuje, da mora biti v preprečevanje, zgodnje odkrivanje in obvladovanje bolezni vpletenih veliko celovitih sistemskih rešitev, različnih sektorjev, različnih virov zdravstvene pomoči, nevladnih organizacij in posameznikov, so povedali na inštitutu.

Tudi ministrica za zdravje je v svoji poslanici poudarila prav medresorsko naravnanost nacionalnega programa za prehrano in gibanje 2015-2025. Spomnila je tudi na nacionalni program za obvladovanje sladkorne bolezni 2010-2020, katerega osnovno vodilo je prav tako sodelovanje v obvladovanju sladkorne bolezni.