Slovenski ekipi sta z olimpijade eksperimentalne znanosti odnesli srebrni medalji. Foto: Pixabay
Slovenski ekipi sta z olimpijade eksperimentalne znanosti odnesli srebrni medalji. Foto: Pixabay

Prva ekipa, ki so jo sestavljali Aleksander Kosanović, Žan Arsov (oba Gimnazija Bežigrad) in Aljaž Erman (Gimnazija Kranj), je osvojila 8. mesto in srebrno medaljo.

Druga ekipa, v kateri so bili Andraž Matoš (Gimnazija Novo mesto), Enej Jauk (Gimnazija Bežigrad) in Tomaž Holc (Gimnazija Ptuj), je bila 17., kar je še vedno zadoščalo za srebrno medaljo.

Tekmovalo je 45 ekip iz 22 držav EU-ja in gostujoča ekipa iz Ukrajine.

Olimpijada je imela dva tekmovalna dneva. Oba dneva so imele ekipe štiri ure časa za reševanje interdisciplinarnih eksperimentalnih nalog s področja znanstvenih ved naravoslovja – kemije, fizike in biologije.

Ples, glasba in pridelovanje kumar

Kot so navedli v sporočilu za javnost, tekmovanje poteka v laboratorijih, od preostalih olimpijad pa se razlikuje po ekipnem duhu, saj so tekmovalci razvrščeni v ekipe po tri. Naloge morajo tako rešiti skupaj, in sicer si delo razdelijo, da ga uspejo opraviti v odmerjenem času. V prvem tekmovalnem dnevu letošnje olimpijade EOES sta bila tema ples in glasba (kemijski opis metabolizma v mišicah, določanje mioglobina v mišicah, biologija artikulacije, fizika fonetike in delovanje glasbil). V drugem dnevu pa pridelovanje kumar (trdota vode, izdelava gnojil, transport vode in kapilarni efekt, hidroponika, postavitev rastlinjaka).

Slovenski ekipi sta se pri vseh nalogah odlično odrezali. Prva ekipa je le za las zaostala za zlatimi medaljami, saj je bilo podeljenih šest zlatih in petnajst srebrnih medalj. Zmagali so Nemci, pred Madžari in Luksemburžani. Naslednje leto bo olimpijada v Luksemburgu, so še zapisali.

Zveza za tehnično kulturo Slovenije je nevladna in neprofitna organizacija z več kot 75-letno tradicijo dela z otroki in mladino na področju znanosti, naravoslovja in tehnike.