Nadzor je pokazal, da so del denarja namesto za nakup nove porabili za nakup stare opreme. Foto: BoBo
Nadzor je pokazal, da so del denarja namesto za nakup nove porabili za nakup stare opreme. Foto: BoBo

Po poročanju Primorskih novic je specializirano tožilstvo zaradi goljufije v škodo EU vložilo zahtevo za sodno preiskavo zoper 12 fizičnih oseb. Med njimi naj bi bila tudi bivša predsednika uprave matične družbe in 10 njunih sodelavcev, ki so opravljali različne funkcije.

Preiskavo je tožilstvo zahtevalo tudi za tri pravne osebe, Cimos, SiEvp in Cimat, in sicer zaradi goljufije v škodo EU, za Cimos in Cimat pa tudi zaradi kaznivega dejanja pranja denarja.

V povezavi z razvojnima centroma, v katerih je imel Cimos 20-odstotni delež, je novembra lani potekala kriminalistična preiskava, v kateri so opravili več hišnih preiskav in nekaj oseb tudi pridržali. Nadzor je pokazal, da so del denarja namesto za nakup nove porabili za nakup stare opreme. Evropska sredstva so zlorabili v času, ko je Cimos vodil Franc Krašovec, na domu katerega so med drugim neuradno potekale hišne preiskave.

Uprava Cimosa pod vodstvom Jerka Bartolića je sicer že pred akcijo kriminalistov sama obvestila ustrezne organe in vse družbenike obeh razvojnih centrov o nepravilnostih, ki jih je ugotovila po nastopu mandata. V tem času se je Cimos z obema razvojnima centroma ter vsemi njihovimi družbeniki že dogovoril o rešitvi in z njimi podpisal pogodbi o načinu vračila neupravičeno dodeljenih sredstev.

Končana preiskava
Mariborski in koprski kriminalisti so nedavno zaključili obsežno preiskavo več kaznivih dejanj goljufij pri ravnanju z evropski sredstvi iz evropskega sklada za regionalni razvoj, ki se je neuradno nanašala na Cimos. Koprski del preiskave so kriminalisti zaključili sredi leta 2014 in julija kazensko ovadili 12 ljudi. Hkrati so koprski kriminalisti štiri ljudi ovadili zaradi utemeljenega suma pranja denarja, tri podjetja pa na podlagi zakona o odgovornosti pravnih oseb.

Z goljufijo v Kopru naj bi osumljeni Cimosu pridobili dobrih 3,28 milijona evrov protipravne premoženjske koristi oz. so za ta znesek oškodovali slovenski in evropski proračun, denar pa oprali na nezakonit način. Skupaj naj bi državo in EU ogoljufali za več kot 5,25 milijona evrov.