Del naftovoda Prijateljstvo v madžarskem kraju Szazhalombatta. Foto: Reuters
Del naftovoda Prijateljstvo v madžarskem kraju Szazhalombatta. Foto: Reuters

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je na začetku maja v Evropskem parlamentu predlagala postopno uvedbo prepovedi uvoza vse nafte iz Rusije. Za surovo nafto je komisija predlagala šestmesečno prehodno obdobje, za naftne derivate pa bi se to po prvotnem predlogu izteklo konec leta. Embargu že vse od predstavitve najostreje nasprotuje Madžarska, ki je močno odvisna od ruske nafte.

Izjema za naftovod Prijateljstvo?

Sorodna novica Sankcije le na rusko nafto po morski poti, in ne po naftovodu?

Da bi dosegli dogovor, Evropska komisija zdaj predlaga popolno prepoved uvoza nafte, ki jo države uvozijo po morju. Uvedli bi jo postopoma do konca leta. Izjema bi medtem veljala za nafto, ki prihaja po naftovodu Prijateljstvo, so navedli viri blizu komisije.

A se državam na današnjem srečanju stalnih predstavnikov članic pri EU-ju o tem ni uspelo dogovoriti, navajajo viri pri EU-ju. Poudarjajo, da je treba rešiti številna vprašanja, med katerimi je tudi nadaljnji izvoz nafte, ki bi pritekla po naftovodu v eno državo članico, v drugo članico. Pri tem pa se pojavlja še vprašanje enakih konkurenčnih pogojev med članicami.

Naftovod Prijateljstvo se v Belorusiji razdeli v dve veji. Severna se nadaljuje na Poljsko in v Nemčijo, južna pa prek Ukrajine na Slovaško, Češko in Madžarsko.

V ponedeljek začetek vrha EU-ja

Pogovore bodo stalni predstavniki nadaljevali v ponedeljek zjutraj.

O tem bo na kratko obveščen vrh EU-ja, ki se bo začel v ponedeljek. V ospredju dvodnevnega izrednega zasedanja voditeljev bodo sicer nadaljnja pomoč Ukrajini, energetika, prehranska varnost in obramba.

EU se pripravlja na dodatno pomoč Ukrajini