Avstrija je preprečila vstop Romunije v schengensko območje. Foto: Reuters
Avstrija je preprečila vstop Romunije v schengensko območje. Foto: Reuters

Notranji ministri EU-ja prejšnji teden v Bruslju niso podprli vstopa Bolgarije in Romunije v schengensko območje. Avstrija je glasovala proti članstvu obeh, Nizozemska pa proti članstvu Bolgarije. Avstrija je kot razlog navedla, da so na avstrijski vzhodni meji letos zaznali več kot 100.000 nedovoljenih prehodov meje, od tega kar 75.000 prebežnikov ni bilo registriranih v drugih članicah EU-ja.

V Romuniji so zaradi avstrijske blokade razočarani, poslabšali pa so se tudi diplomatski odnosie med državama. Romunija je že v četrtek odpoklicala svojega veleposlanika v Avstriji Emila Hurezeanuja, romunski notranji minister Lucian Bode pa je na avstrijskega kolega Gerharda Karnerja v ponedeljek naslovil odprto pismo, v katerem mu očita, da je glede schengena prelomil obljubo.

Avstrijski zunanji minister Alexander Schallenberg si medtem prizadeva zgladiti diplomatski spor. Kot so sporočili z romunskega zunanjega ministrstva, je Schallenberg ob robu zasedanja zunanjih ministrov Unije v Bruslju v ponedeljek dal pobudo za dvostransko srečanje z romunskim kolegom Bogdanom Aurescujem. Ta je v pogovoru dejal, da razume zaskrbljenost Avstrije zaradi vse večjega prihoda prebežnikov, a opozoril, da vstopa v schengen ne bi smeli "umetno povezovati s problemi, za katere ni kriva Romunija".

Po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA je Aurescu poudaril še, da od Dunaja pričakuje sodelovanje in pozneje ponoven razmislek glede širitve schengena na Romunijo. Ob tem je odločno zavrnil navedbe avstrijske strani o pritiskih romunskih oblasti na avstrijska podjetja, ki delujejo v Romuniji.

Poziv, naj Evropska komisija vloži tožbo

Avstrijska blokada bi lahko dobila tudi sodni epilog. Romunski evropski poslanec Eugen Tomac (EPP) je namreč pozval Evropsko komisijo, naj proti Avstriji vloži tožbo pred sodiščem EU-ja. Po navedbah poslanca je Romunija zaradi avstrijskega veta prikrajšana za temeljne evropske svoboščine, in sicer za prost pretok ljudi in prost pretok blaga, poroča APA.

Pozivi k bojkotu

Tudi med romunskim prebivalstvom narašča nezadovoljstvo zaradi blokade vstopa v schengensko območje. Že v petek so v romunskem mestu Cluj neznanci na izpostavo avstrijske banke Raiffeisen Bank napisali Nacistična banka. Romunski sindikat živilske industrije pa je napovedal, da bo zaprl račune pri eni od avstrijskih bank, ter svoje člane pozval, naj storijo enako.

Jezo Romunov nad avstrijsko politiko po poročanju spletne strani časopisa Kronen Zeitung odraža tudi javnomnenjska raziskava, v kateri je 56 odstotkov vprašanih menilo, da bi morala Romunija sprejeti ukrepe, ki bi škodovali gospodarskim interesom Avstrije.

Bukarešto je vznemirila tudi odsotnost avstrijske veleposlanice Adelheid Folie na ponedeljkovem sprejemu veleposlanikov držav članic Unije pri romunskem predsedniku Klausu Johannisu, kar so mediji razlagali kot novo avstrijsko žalitev Romunije. Tiskovna predstavnica avstrijskega zunanjega ministrstva je sicer pojasnila, da je veleposlanica odsotna zaradi dlje časa načrtovanega zdravstvenega posega.