Podjetniški sindikat odločno nasprotuje kakršnim koli postopkom ugotavljanja presežnih delavcev, prav tako ne želi sodelovati pri oblikovanju meril za določitev presežkov, je pojasnil predsednik sindikata Žan Zeba. Foto: TV Slovenija
Podjetniški sindikat odločno nasprotuje kakršnim koli postopkom ugotavljanja presežnih delavcev, prav tako ne želi sodelovati pri oblikovanju meril za določitev presežkov, je pojasnil predsednik sindikata Žan Zeba. Foto: TV Slovenija

Medtem ko vodstvo Gorenja ocenjuje, da je presežnih 828 delavcev, ga podjetniški sindikat poziva, naj namesto odpovedi pogodb o zaposlitvi z namenom ohranitve zaposlitve v čim večji možni meri uporabi še kak drug institut, kot so odreditev začasnega čakanja na delo doma, začasno opravljanje drugega dela in delo s skrajšanim delovnim časom. Poziva jih tudi, naj v okviru postopka ugotavljanja presežnih delavcev čim bolj uporabijo mehke metode zmanjšanja števila zaposlenih.

V program razreševanja presežnih delavcev bi sindikat vnesel določilo, po katerem bi, če bi delodajalec v enem letu od sprejema programa presežnih delavcev zaposloval nove delavce, imeli delavci, ki jim je bila odpovedana pogodba o zaposlitvi iz poslovnega razloga, prednostno pravico do sklenitve nove pogodbe o zaposlitvi.

Sindikat predlaga še, da se tistim presežnim delavcem, ki jim ne bo zagotovljena pravica do denarnega nadomestila iz naslova zavarovanja za primer brezposelnosti do izpolnitve pogojev za starostno pokojnino, izplača dvakratnik odpravnine, ki jim pripada skladno z veljavno zakonodajo.

Z vodstvom Hisense Gorenja se je v torek sestal tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Kot je dejal v izjavi za javnost, od vodstva pričakuje korak nazaj in skupen dogovor o izvedbi ukrepov za prestrukturiranje, ki bodo podjetju omogočili konkurenčen položaj na trgu.

Na sestanku se je Počivalšek z vodstvom družbe dogovoril, da v 14 dneh pregledajo, kakšne so možnosti, da se število odpuščenih delavcev čim bolj zmanjša, da se odpuščanja izvedejo na mehek način in da se ugotovi, kje so možnosti za sodelovanje države.

Spomnil je, da je Gorenje še pred prevzemom kitajskega Hisensa potrebovalo prestrukturiranje. Toda kriza zaradi koronavirusa po Počivalškovih besedah ni edini razlog, da se je Hisense za zmanjševanje števila zaposlenih odločil prav zdaj.

Prvi delavci Gorenja bodo brez dela ostali junija