Cene pogonskih goriv so dražji nafti navkljub v zadnjem času brez odstopanj. Foto: Reuters
Cene pogonskih goriv so dražji nafti navkljub v zadnjem času brez odstopanj. Foto: Reuters

Vlada se je jeseni odločila za popolno liberalizacijo cen vseh naftnih derivatov. Cene je regulirala od leta 2000, nato pa marca 2016 najprej sprostila cene kurilnega olja in 98-oktanskega bencina, novembra istega leta pa še cene 95-oktanskega in dizelskega goriva na bencinskih servisih na avtocestah in hitrih cestah. Lani je sprostila še cene 95-oktanskega in dizelskega goriva, ki jih je v času epidemije covida-19 več mesecev držala pri enem evru.

Zunaj avtocest in hitrih cest so se cene obeh pogonskih goriv po sprostitvi najprej dvignile nad en evro, vendar pa je potem cena za bencin upadla in se več tednov držala pod enim evrom. To mejo je presegla sredi decembra.

Rast cen ob rasti cen nafte

Na začetku leta so cene pogonskih goriv ob postopni rasti cen nafte postopoma rasle in bile sredi marca približno petino višje kot ob liberalizaciji.

Po nekoliko izrazitejšem padcu cen nafte v sredini tretjega letošnjega meseca, ko so se cene ameriške nafte približale ravni 55 dolarjev za skoraj 159-litrski sod, cene nafte brent pa ravni 60 dolarjev, trend v zadnjih tednih kljub nihanjem znova kaže na rast in trenutno so cene na ravni okoli 65 oz. blizu 69 dolarjev za sod.

Bencin trenutno okoli 1,18, dizel pa 1,21 evra

Za liter 95-oktanskega bencina je treba trenutno po državi zunaj avtocest in hitrih cest glede na podatke s spletne strani goriva.si odšteti nekaj manj kot 1,18 evra, za dizel pa nekaj pod 1,21 evra. Cene dizla se tako glede na stanje sredi marca bistveno niso spremenile, cene 95-oktanskega bencina pa so za kak cent nižje.

Glede na stanje ob prehodu iz 2020 v 2021 je 95-oktanski bencin medtem še vedno dražji za blizu 18 odstotkov, dizel pa za okoli 10 odstotkov.