Pri Volkswagnu so sporočili, da sodelujejo z ameriškimi organi pregona, drugega pa niso komentirali. Foto: Reuters
Pri Volkswagnu so sporočili, da sodelujejo z ameriškimi organi pregona, drugega pa niso komentirali. Foto: Reuters
Martin Winterkorn
Martin Winterkorn naj bi bil o potvarjenju testov obveščen že maja leta 2014. Foto: Reuters

Očitajo mu sodelovanje v zaroti prevare na uradnih testih glede količine škodljivih snovi v izpuhih dizelskih motorjev.

Grozi mu do 25 let zapora
Škandal je izbruhnil septembra leta 2015, Winterkorn pa je kmalu zatem odstopil s položaja. Obtožnica, ki jo je zvezna velika porota v Michiganu potrdila marca, objavljena pa je bila v četrtek, 70-letnemu Winterkornu očita, da je vedel za prevaro že od maja leta 2014, vendar je ni ustavil, ampak celo naročil, naj se nadaljuje. Grozi mu do 25 let zapora in 270.000 dolarjev denarne kazni.

Ameriški pravosodni minister Jeff Sessions je dejal, da bo vsak, ki želi prevarati ZDA, plačal visoko ceno. "Obtožnica navaja, da je škandal prevare segel do samega vrha podjetja Volkswagen," je sporočil.

Vedel naj bi za goljufijo
Obtožnica navaja, da je imel Winterkorn poleti leta 2015 poseben sestanek z inženirji in drugimi sodelavci, ki so mu podrobno predstavili, kako deluje potvaranje izpustov na testih v ZDA in kakšne bodo posledice, če jih dobijo. Winterkorn naj bi jim naročil, naj nadaljujejo.

Volkswagen, ki je za prevaro poskrbel za 11 milijonov dizelskih motorjev po svetu, od tega 600.000 v ZDA, je do zdaj plačal skupaj 30 milijard dolarjev, dva inženirja sta v zaporu, pet pa jih je obtoženih, a so za zdaj na varnem v Nemčiji. Motorje so priredili tako, da so na uradnih testih pokazali veliko manjše izpuste škodljivih snovi v zrak, kot pa so bili dejansko med vožnjo. Volkswagnovi dizelski motorji so v zrak spuščali do 40 odstotkov dušikovega oksida več, kot je dovoljeno.