Davčne blagajne je prevzelo 53.140 zavezancev. Foto: Borut Živulović/BoBo
Davčne blagajne je prevzelo 53.140 zavezancev. Foto: Borut Živulović/BoBo

Po besedah uprave (Furs) vsi računi še vedno nimajo vseh zahtevanih oznak oz. te niso pravilne, so potrjeni z napačnim digitalnim potrdilom ali pa koda na njih ni berljiva. Pri tem ugotavljajo, da gre za posledice programskih napak ali neupoštevanje tehničnih specifikacij pri pošiljanju podatkov v sistem davčnih blagajn.

Nekatere dobavitelje programske opreme so o tem že obvestili, vendar se določene napake, povezane z neupoštevanjem tehničnih specifikacij, še vedno ponavljajo. Zato na Fursu opozarjajo, da bodo to še strožje nadzirali in v primeru nepravilnosti izrekali globe.

Zavezancem zato svetujejo, naj preverijo ustreznost delovanja svojega sistema in jih o ugotovitvi in odpravi ugotovljenih napak tudi obvestijo.

Vsi davčnih blagajn še nimajo
Davčne blagajne so v Sloveniji obvezne od 2. januarja. Ponudniki blaga in storitev morajo od tedaj ob vsakem plačilu z gotovino izdati račun prek elektronske naprave, ki izpolnjuje predpisane pogoje in prek spleta omogoča izvedbo postopka potrjevanja računa pri Fursu. Natančno sta predpisana tudi oblika in način izdaje računov.

Po ocenah Fursa je zavezancev za uporabo davčnih blagajn med 60.000 in 80.000, do konca aprila jih je namenska digitalna potrdila, brez katerih davčna blagajna ne deluje, prevzelo 53.140. Zakon namreč dopušča dveletno prehodno obdobje, ko je mogoče račune še vedno izdajati iz vezanih knjig računov. Doslej je bilo davčno potrjenih skupaj 297 milijonov računov, v povprečju vsak dan približno 2,8 milijona.