Pri dvigu gotovine ne Hrvaškem raje izberite možnost
Pri dvigu gotovine ne Hrvaškem raje izberite možnost "brez konverzije". Foto: BoBo/Srdjan Živulović

Pri dvigu gotovine na bankomatih na Hrvaškem je torej bolje izbrati možnost brez konverzije, saj banka zaračuna pretvorbo valute po določenem tečaju. V primeru izbire s konverzijo pa to valuto zamenja po svojem tečaju, kar je dražje.

"Pri dvigu na bankomatu v kunah svetujemo, da izberete možnost brez konverzije, torej v lokalni valuti, saj se s tem izognete nepričakovanim stroškom," so opozorili v NLB.

Nadomestilo za dvig gotovine, ki ni v evrih
Banka lahko komitentu poleg provizije za dvig na bankomatih drugih bank zaračuna tudi nadomestilo za dvig gotovine, ki ni v evrih. Komitenti naj zato preverijo, ali njihova banka zaračuna dvig neevrskih valut in kolikšni so ti stroški.

Nekatere banke tega nadomestila ne zaračunavajo, nekatere imajo določen fiksen znesek ne glede na višino dviga. Enega največjih so imeli do 20. aprila v NLB-ju, a so iz banke nedavno sporočili, da "nadomestila v višini 1,5 odstotka od zneska dviga gotovine ali nakupa za procesiranje transakcij, ki niso v evrih, do nadaljnjega ne bodo zaračunavali".

Za dvig na bankomatu se kreditna kartica ne izplača
Za kreditne plačilne kartice, kot sta Mastercard in Visa, v NLB-ju svetujejo, naj jih imetniki uporabljajo za plačevanje na prodajnih mestih. A tudi pri tem naj pazijo, da izberejo možnost plačila v lokalni valuti ali brez konverzije.

Pri dvigu na bankomatu s temi karticami pa je provizija znatno višja, saj je praviloma določena v odstotku zneska dviga, so spomnili. Dodali so, naj imetniki preverijo še, kakšen mesečni limit imajo na karticah, ki jih bodo uporabljali na poti.