Kranjskogorska smučišča so v letošnji sezoni začela obratovati 20 dni pozneje kot lani in do konca januarja naštela za 15 odstotkov manj smučarjev. Foto: PU Kranj
Kranjskogorska smučišča so v letošnji sezoni začela obratovati 20 dni pozneje kot lani in do konca januarja naštela za 15 odstotkov manj smučarjev. Foto: PU Kranj

Želimo si najmanj vrnitve na staro stanje, če pa pogledamo, kakšna je praksa v nekaterih sosednjih državah, kjer so počitnice razdeljene skoraj čez celotno zimo, bi morali uvesti celo tritedenske počitnice. Le na takšen način bo denar ostal doma in bo tudi država skozi davke imela kaj od tega.

Srečko Jesenšek
Na Kaninu sicer črpajo predvsem iz bazena obiskovalcev zahodne Slovenije in zato zaradi enotnega termina zimskih počitnic ne računajo na tolikšen izpad dohodkov kot drugje. Foto: BoBo

Upajo, da jim bodo razmere do konca zime bolj naklonjene, od nove vlade pa pričakujejo, da bo že do prihodnjega leta šolske počitnice znova razdelila v vsaj dva tedna.

Jesenšek: Želimo si najmanj vrnitve na staro stanje
Predsednik Združenja slovenskih žičničarjev Srečko Jesenšek je za STA izrazil upanje o večjem razumu prihajajoče vlade, od katere pričakuje, da bo preučila ekonomske učinke celotnega gorskega turizma in ugotovila, kakšne neumnosti je počela dozdajšnja vlada na tem področju, na koncu pa tudi, da bo primerno ukrepala.

"Želimo si najmanj vrnitve na staro stanje, če pa pogledamo, kakšna je praksa v nekaterih sosednjih državah, kjer so počitnice razdeljene skoraj čez celotno zimo, bi morali uvesti celo tritedenske počitnice. Le na takšen način bo denar ostal doma in bo tudi država skozi davke imela kaj od tega," je dejal Jesenšek.

Kranjskogorska smučišča so v letošnji sezoni začela obratovati 20 dni pozneje kot lani in do konca januarja naštela za 15 odstotkov manj smučarjev. Še posebej slab obisk je bil zaradi nizkih temperatur prve dni februarja. Močno pa se odraža tudi recesija, saj je dnevnih obiskovalcev malo.

Gombočeva: Drugje v Evropi države pomagajo gospodarstvu
Klavdija Gomboc
iz RTC Žičnic Kranjska Gora je izrazila upanje, da bo vlada pomagala turističnemu gospodarstvu vsaj tako, da bo znova uvedla dvotedenski, če ne celo tritedenski termin zimskih šolskih počitnic. "Drugje v Evropi države pomagajo gospodarstvu. Tako so tudi v Španiji, kjer so do zdaj edini imeli počitnice v enem tednu, letos prešli na dva tedna," je izpostavila Gombočeva, ki pričakuje, da bo nova vlada vendarle spremenila pravilnik.

Podobno razmišljajo tudi na Krvavcu, kjer so imeli lani v času počitniškega tedna sedem odstotkov boljši obisk, na teden, ko so bile v preteklosti prav tako počitnice, pa je bil obisk manjši kar za 55 odstotkov. Luka Vrančič iz RTC Krvavec upa, da so ti podatki, skupaj s podobnimi z drugih smučišč, dovolj zgovoren argument za pristojne organe in da bodo zimske šolske počitnice že v prihodnji sezoni znova deljene na dva tedna.

Kovač verjame, da bo prevladal razum
Na Golteh so po besedah direktorja Ernesta Kovača letos mešanih občutkov. Decembra je bila katastrofa, januarja je kazalo na boljši izkupiček, zadnje dneve pa je znova zelo slabo stanje zaradi močnega vetra, ki smučarje odvrača od obiska. Hotelski gostje so sicer pri njih, a pravega navdušenja nad smučarijo za zdaj ni.

V času šolskih počitnic bodo zasedeni, proge so zasnežene, nekaj sob je še na razpolago, saj se ljudje očitno vse bolj odločajo tik pred zdajci in čakajo na morebitne akcijske ponudbe. Od nove vlade ne le, da pričakuje, ampak verjame, da bo prevladal razum, kar se tiče delitve šolskih počitnic na dva tedna, saj tudi šolniki po njegovem mnenju v združitvi počitnic na en teden ne vidijo prave koristi.

Pintar: Panika zaradi gneče neutemeljena
Zima ni bila najbolj naklonjena niti štajerskim zimskim središčem. Kot je povedal Bojan Gerič iz Športnega centra Pohorje, še vedno pričakujejo uspešno sezono vse do aprila. Na šolske počitnice so se dobro pripravili, še vedno pa obžalujejo poenotenje termina na en sam teden. Vse okoliške države so šle na večtedenske počitnice, medtem ko bodo imeli na Pohorju znova velik izpad prihodkov. Ta znaša tudi do 400.000 evrov, ljudje pa odhajajo na smučanje v tujino, saj se želijo izogniti morebitni gneči.

Prvi mož Unior Turizma Damjan Pintar je bil na Rogli najbolj zadovoljen z januarjem, ko so imeli bistveno boljše rezultate kot leto prej. V času šolskih počitnic bodo dobro zasedeni, a dodaja, da je panika zaradi morebitne prevelike gneče povsem neutemeljena.

Ob tem pa vseeno dodaja, da bi kazalo znova razmisliti o vrnitvi dvotedenskih šolskih počitnic, morda celo, da bi jih raztegnili na tri tedne. V njihovi družbi imajo zaradi tega ukrepa okoli 100.000 evrov nižje prihodke, skupaj z drugimi ponudniki nočitvenih zmogljivosti pa je izguba znašala okoli 300.000 evrov.

Na Kaninu od 15- do 20-odstotni izpad dohodkov
Ker na Kaninu nimajo umetnega zasneževanja, so imeli v prvem delu smučarske sezone nekaj težav, tako da izpad prihodkov ocenjujejo na od 15 do 20 odstotkov. So pa precej bolj zadovoljni z nadaljevanjem sezone, saj so v decembru in januarju obratovali v večjem obsegu kot v preteklih letih, je povedala Maja Orel iz družbe ATC.

Na Kaninu sicer črpajo predvsem iz bazena obiskovalcev zahodne Slovenije in zato zaradi enotnega termina zimskih počitnic ne računajo na tolikšen izpad dohodkov kot drugje. Kljub temu pa bi si tudi sami želeli, da bi nova vlada znova premislila o delitvi počitnic na dva termina, saj bi to zanje prav gotovo pomenilo še večji obisk.

Želimo si najmanj vrnitve na staro stanje, če pa pogledamo, kakšna je praksa v nekaterih sosednjih državah, kjer so počitnice razdeljene skoraj čez celotno zimo, bi morali uvesti celo tritedenske počitnice. Le na takšen način bo denar ostal doma in bo tudi država skozi davke imela kaj od tega.

Srečko Jesenšek