Nakup Ljubljanskih mlekarn je sprožil znan odziv zagovornikov nacionalnega interesa. Foto: BoBo
Nakup Ljubljanskih mlekarn je sprožil znan odziv zagovornikov nacionalnega interesa. Foto: BoBo
Prihaja tuj kapital

Srbski nakup Fructala za 48 milijonov evrov, prodaja celjskega Etola Izraelcem za 35 milijonov, pa ruskih 30 milijonov za mariborske terme - najbolj odmevni prevzemi zadnjega leta.
Pred dnevi je češka družba ČGS za 85 milijonov od kranjske Save kupila njeno najuspešnejšo družbo - gumarski Savatech. Sava, ki jo sanira Matej Narat, nekdanji član uprave NLB-ja, ima za 380 milijonov dolgov. Strokovnjaki pravijo: bridka ura prodaje in razdolževanja je tu.

"Dejstvo je, da je v Sloveniji velika potreba po vrnitvi nekaterih kreditov s strani nekaterih finančnih institucij," meni Matej Tomažin, predsednik uprave KD Skladov.
Tuji lastniki obljubljajo razvoj
Ne le to - Sava namerava v kratkem odprodati tudi energetski družbi Energetiko Črnomelj in bosansko Enso, lastništvu v hotelih in Gorenjski banki ter Abanki pa se za zdaj ne namerava odpovedati. Kaj torej to pomeni za male delničarje?

"Mali delničarji so lahko s tem zadovoljni, saj je s tem preprečen bridki konec Save in če bi bil stečaj, bi skoraj 14.000 malih delničarjev ostalo brez premoženja," pravi Rajko Stanković, predsednik Društva malih delničarjev.

Odpuščanj in selitve proizvodnje iz Kranja novi lastniki ne napovedujejo. Enako obljublja francoski Lactalis z ljubljanskimi mlekarnami, pa Belgijci - ti bodo za Juteks odšteli 15 milijonov evrov. Vodstvo žalskega proizvajalca talnih oblog od novih lastnikov pričakuje predvsem razvoj in rast in ne kratkoročnih dobičkov ter izplačil dividend.
Nacionalni interes še ni izginil
Nasprotniki - na eni strani menijo, da se prodaja brez razprave o nacionalnem interesu, zagovorniki pa, da imajo tuji strateški lastniki vizijo.

"Za strateške lastnike vemo, da se nekako bolj brigajo za podjetja oziroma za svoje naložbe kot tisti lastniki, katerih interes je lahko zelo različen. Hkrati pa je to pomemben signal za tuje investitorje, da če so pravi investitorji, so zaželeni," izpostavlja Stanković.

A pri naštetem gre seveda za prevzeme. Tuje t. i. greenfield naložbe pa so bile v zadnjem letu vsega tri, ustvarile pa bodo 90 novih delovnih mest.

Prihaja tuj kapital