V krški papirnici Vipap v lasti družb Vipap Holding in Vipap CZ proizvodnja stoji od julija, delavci pa so na čakanju. Foto: BoBo
V krški papirnici Vipap v lasti družb Vipap Holding in Vipap CZ proizvodnja stoji od julija, delavci pa so na čakanju. Foto: BoBo

V tovarni Vipap Videm Krško so delavci na čakanju od začetka julija in so bili do zdaj redno plačani. Predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Jakob Počivavšek je po zboru delavcev v izjavi za medije spomnil, da so zaposleni že večkrat prispevali k reševanju Vipapa, kljub temu pa je bil zaradi delovanja prejšnjih vodstev oz. lastnikov podan predlog za prisilno poravnavo. Po njegovih informacijah sodišče čaka na dopolnitev dokumentacije, potrebno bo tudi odločanje upnikov. "Če prisilna poravnava ne bi uspela, bi to pomenilo stečaj podjetja," je posvaril.

Sicer se zdajšnje vodstvo Vipapa ukvarja predvsem s pripravami na zagon proizvodnje, je nadaljeval. Sestanek je bil namenjen zlasti vprašanju, ali to podpirajo zaposleni. Težava je pridobivanje sredstev za zagon in utegne se zgoditi, da bo izplačana plača za september nižja oz. bo v višini minimalne plače, poračun pa naj bi sledil pozneje, je dodal.

Zaposleni to sprejemajo "z razumevanjem", je ocenil Počivavšek, seveda pa je vse odvisno od tega, kaj se bo dogajalo v nadaljevanju. "V sindikatu bomo pozorno spremljali pripravo poslovnega načrta za naprej in postopek prisilne poravnave ter se po posvetovanju s člani odločali za dejavnosti," je dodal. Zatrdil je, da se v tem trenutku ne govori o zmanjševanju števila zaposlenih. "Ne nazadnje so za obratovanje potrebne ekipe, tako da se zlasti v proizvodnji ne pričakuje zmanjševanje," je dejal.

Pri kriznem reševanju podjetja na pomoč tudi Andrej Božič

Po poročanju portala Eposavje je bilo na svetu delavcev slišati, da imajo v družbi dovolj naročil za zagon in obratovanje dveh papirnih strojev. Kot najpoznejši datum začetka ponovnega obratovanja se je omenjal 1. december, za delovanje pa naj bi bilo potrebnih pet milijonov evrov.

Portal je poudaril tudi, da na pomoč pri reševanju družbe prihaja Andrej Božič, nekdanji prvi mož Steklarne Hrastnik in član uprave Slovenskega državnega holdinga. "Vse, kar zdaj počnemo, je, da ohranimo delovna mesta, da čez tri, štiri ali pet mesecev, ko si ustvarimo kredibilnost in zaupanje, pride nekdo, ki bo vložil v tovarno 10 milijonov evrov in še kaj več," je portal povzel Božičevo izjavo.

Počivavšek je sicer na vprašanje novinarjev o vlogi Božiča v Vipapu odgovoril, da je to vprašanje za upravo družbe. "Razumem pa, da sodeluje pri kriznem reševanju podjetja in ponovnem zagonu proizvodnje," je dodal.