Foto: BoBo
Foto: BoBo

Več prihodkov so v Luki Koper zaznali na račun večjega pretovora zabojnikov in avtomobilov, večjega obsega storitev polnjenja in praznjenja zabojnikov ter višjih cen storitev, medtem ko so bili prihodki iz skladiščnin zaradi postopne umiritve razmer v globalni logistiki in krajšega zadrževanja blaga na skladiščih nižji, so pojasnili v sporočilu za javnost.

"Leto 2023 je bilo v vseh pogledih negotovo – svetovno gospodarstvo je okrevalo počasneje od pričakovanj, razmere v logistiki so bile še vedno kompleksne. Kljub temu smo poslovali nad pričakovanji in pri pretovoru dosegli kar nekaj pomembnih mejnikov," so zapisali v Luki Koper.
Rekordne številke so dosegli na kontejnerskem, avtomobilskem in potniškem terminalu ter na terminalih za hlajene in tekoče tovore.

Na segmentu zabojnikov so z 1.066.096 pretovorjenimi kontejnerskimi enotami (TEU) dosegli petodstotno letno rast, pri pretovoru avtomobilov pa so zaznali 14-odstotno rast. Lani so jih pretovorili 916.728. "S tem smo še utrdili svoj položaj in potrdili primat med pristanišči v Jadranu (zabojniki) in Sredozemlju (avtomobili)," so zapisali.

S potniškimi ladjami so letos v pristanišče sprejeli 120.553 potnikov, s čimer so presegli dosežek iz predkoronskega leta 2019, ko so v Kopru gostili 115.000 potnikov.

Lani so po njihovih navedbah privezali 1642 ladij, sprejeli 20.609 vlakov, našteli pa so tudi 422.811 tovornjakov, kar je šest odstotkov več kot leto prej. Razmerje med cesto in železnico v skupnem pretovoru je nekoliko na strani železnice in znaša 52 odstotkov.

Kot so spomnili, so ob koncu lanskega leta sprejeli strateški poslovni načrt družbe in skupine Luka Koper za obdobje 2024–2028. "V prihodnjem petletnem obdobju bo poslanstvo Luke Koper zagotavljati zanesljive, zelo kakovostne pristaniške storitve, skladne s smernicami trajnostnega razvoja – s ciljem postati prva izbira med pristanišči na evropski južni transportni poti," so zapisali.