Premogovnik Velenje. Indonezijski premog bi služil kot dodatek k velenjskemu lignitu. Foto: BoBo
Premogovnik Velenje. Indonezijski premog bi služil kot dodatek k velenjskemu lignitu. Foto: BoBo

V Tešu, v katerem so s HSE-jem in Premogovnikom Velenje po vladni razglasitvi prve stopnje ogroženosti na področju proizvodnje električne energije pristopili k iskanju možnosti za večji izkop in uvoz premoga, so danes prejeli prve testne količine premoga iz Indonezije. Strategijo uporabe tujih vrst premoga bodo lahko določili po opravljenem preizkusu.

Kot so sporočili iz Premogovnika Velenje, mora Termoelektrarna Šoštanj preizkusiti tuje vrste premoga in ugotoviti, ali ustrezajo tehničnim in okoljskim normativom. "Prve testne količine iz Indonezije so na območju drobilnika in klasirnice, ki je znotraj rudniškega območja. Premogovnik Velenje je poskrbel za razkladanje premoga," so zapisali v sporočilu za javnost.

Kot so pojasnili, bodo lahko šele po opravljenih preizkusih določili strategijo uporabe tujih premogov in biomase, ki se bo lahko dodajala primarnemu energentu lignitu iz Premogovnika Velenje, vendar ne več kot 12,5 odstotka energijske vrednosti.

V Holdingu Slovenske elektrarne (HSE), Premogovniku Velenje in Tešu poleg možnosti uvoza premoga, pri čemer po njihovih navedbah to ne bo nadomeščanje velenjskega premoga, temveč izključno dodajanje, iščejo tudi možnosti za večji izkop, a na to vplivajo tehnične omejitve, so znova opozorili.

"Zavedati se je treba, da je v tako zahtevnem delovnem procesu, kot je ta v Premogovniku Velenje, nemogoče čez noč povečati proizvodnjo premoga," so poudarili. Ob tem so spomnili, da so bile še lani vse usmeritve, ki so jih prejeli od lastnika, države in EU-ja, da mora premogovnik nehati delovati najpozneje do leta 2033 ter zmanjšati proizvodnjo premoga in zmanjševati število zaposlenih.

Glede na tehnične in kadrovske zmogljivosti ocenjujejo, da letos ne morejo preseči 2,7 milijona ton izkopanega lignita na leto. Če bo treba vnovič povečati proizvodnjo premoga, lahko to izvedejo najhitreje v treh letih, saj je treba prej pripraviti vse potrebno za nova odkopna polja, so ponovili v Premogovniku Velenje.

V premogovniku se je julija zgodil tudi stebrni udar, ki je uničil ali poškodoval več kot kilometer jamskih objektov. V premogovniku imajo približno 50 kilometrov delujočih prog, letno pa izdelajo približno pet kilometrov novih prog oz. pretesarb. "To pomeni, da posledice julijskega udara predstavljajo 20 odstotkov letne izdelave prog," so pojasnili kmalu po nesreči. Sanacija, v kateri naj bi sodelovalo več kot 60 ljudi, bo trajala približno leto dni.