Glasba na poti bo skušala odgovoriti na številna vprašanja, denimo: Ali je klasika res dolgočasna in koliko popskladb si je prilastilo delčke iz Bachovih simfonij? Kaj imajo skupnega mariachiji in balkanski trubači? Zakaj se Afriki reče Mama Afrika? Foto: Bojan Stepančič
Glasba na poti bo skušala odgovoriti na številna vprašanja, denimo: Ali je klasika res dolgočasna in koliko popskladb si je prilastilo delčke iz Bachovih simfonij? Kaj imajo skupnega mariachiji in balkanski trubači? Zakaj se Afriki reče Mama Afrika? Foto: Bojan Stepančič
Ljubki kosmatinci, ki po svetu potujejo na letečih žlicah, se na glasbeni oder vračajo po dvanajstih letih. Foto: Mladinsko gledališče
Zvezdica zaspanka
Tudi letošnje bobrovske prireditve bodo ob delavnikih dopoldne namenjene vrtcem in šolam, popoldne, ob sobotah, nedeljah in na kulturni praznik, v petek, 8. februarja, pa otrokom v spremstvu starejših spremljevalcev. Foto: Mini teater

V Lutkovnem gledališču Ljubljana se danes ob 17.00 s prireditvijo Glasba na poti avtorjev Boštjana Gombača in Janeza Dovča začenja peti ljubljanski festival kulturno-umetnostne vzgoje Bobri. Festival bo na različnih prizoriščih po prestolnici ponudil več kot 120 gledaliških, filmskih in likovnih prireditev za otroke in mlade.

Pri pripravi letošnje edicije festivala je sodelovalo 38 kulturnih zavodov in skupin, ki bodo svoje delo predstavili na 29 prizoriščih v prestolnici. Med nova prizorišča sodi Ljubljanski grad, kjer bodo otroci v spremstvu zmajčka Francija iskali zaklad, po gradu pa se bodo lahko potepali tudi v družbi Francijevega mlajšega sorodnika "e-zmajčka".

Če ste ostali brez vstopnice ...
V sklopu letošnjih Bobrov, ki so posvečeni glasbi, bo potekalo 23 glasbenih prireditev in 43 gledaliških predstav, prikazanih bo 14 filmov in organiziranih 47 delavnic s področja likovne in drugih umetnosti. Ostalo je še nekaj brezplačnih vstopnic za določene prireditve, predvsem glasbene, ki bodo na prizoriščih na voljo uro pred začetkom dogodka.

Kot je na nedavni novinarski konferenci povedal vodja oddelka za kulturo Mestne občine Ljubljana Uroš Grilc, so Bobri postavili visok standard kulturno-umetnostne vzgoje. Festival po njegovih besedah ni le produkcija za otroke, ampak "je celotna zgodba, ki nastaja pred produkcijo, med produkcijo in po produkciji". "Je tisti element, ki otroke aktivno vključuje v doživetje umetniškega izkustva in jih spodbuja k refleksiji," je dodal.

Ob festivalu je že včeraj pri Mladinski knjigi v 8.000 izvodih izšla slikanica Bober Bor avtorja Andreja Rozmana Roze in ilustratorja Zvonka Čoha. Kot so zapisali pri Mladinski knjigi, je to zgodba o veličastni pustolovščini, svobodi, ljubezni in umetnosti.

Kosovirji se vračajo
Festival pripravlja Mestna občina Ljubljana v sodelovanju z ljubljanskimi kulturnimi zavodi in nevladnimi organizacijami. Izvršni producent festivala je Slovensko mladinsko gledališče. Festival Bobri bo 9. februarja v organizaciji LGL in CUK Kino Šiška sklenil Veliki kosovirski koncert v Šiški. (Kosovirji Svetlane Makarovič, ki imajo rjav, mehak kožuh in prebivajo v žlicah, na katerih rastejo paradižniki, so na odru Lutkovnega gledališča Ljubljana premierno zaživeli v lutkovnem spektaklu leta 2000 v režiji Barbare Hieng Samobor.)

Bobri - ker je ustvarjanje za otroke nekaj veličastnega
Bobri - ker je ustvarjanje za otroke nekaj veličastnega