Cezanne je okoli leta 1888 večkrat naslikal dečka v tedaj značilni italijanski gosposki obleki z rdečim telovnikom, modrim robčkom in pasom prav take barve. Delo je najdragocenejša slika, kar so jih hranili v galeriji. Foto: Reuters
Cezanne je okoli leta 1888 večkrat naslikal dečka v tedaj značilni italijanski gosposki obleki z rdečim telovnikom, modrim robčkom in pasom prav take barve. Delo je najdragocenejša slika, kar so jih hranili v galeriji. Foto: Reuters
Degas
Sliko Grof Lepic s hčerama Edgarja Degasa v vrednosti 11 milijonov evrov so našli leta 2009 v Srbiji. Foto: Reuters
Pablo Picasso
Lani je srbska policija našla tudi pred štirimi leti ukradeni Picassovi olji - Konjska glava iz leta 1962 ter Steklo in vrč iz leta 1944. Foto: EPA
V Beogradu našli ukradenega Cezanna

Kot navaja policija, gre za sliko z naslovom Deček v rdečem telovniku, v povezavi z dogodki pa so aretirali štiri osumljence. Po dečkovem telovniku na sliki se je imenovala tudi policijska operacija Telovnik, pri kateri je srbska policija sodelovala s švicarskimi kolegi. Prijeli so Raška Mladenovića, enega izmed roparjev, ki so leta 2008 ukradli štiri slike. Preostale tri aretirane osebe pa so Mladenoviću v Srbiji nudile logistično podporo pri organizaciji ropa.
Po besedah srbskega notranjega ministra Ivice Dačića imajo vsi aretirani že policijske kartoteke in so osumljeni številnih kaznivih dejanj, pri njih pa so našli tudi 1,5 milijona evrov, 600.000 švicarskih frankov, štiri avtomobile, pet kosov orožja in sto kosov streliva. Sliko bodo vrnili lastniku.
Akcijo končali tik pred sprejetjem zadnjega dela kupnine
Tožilec za organizirani kriminal Miljko Radisavljević je pojasnil, da so osumljenci skušali Cezannovo platno prodati kupcu v Beogradu za 3,5 milijona evrov, do aretacije pa jim je uspelo dobiti 2,8 milijona evrov. Med skoraj dveletno preiskavo je policija dobila informacije, da je ukradeno platno v Beogradu in da ga osumljenci skušajo prodati. V torek so osumljenci od kupca, verjetno srbskega državljana, prejeli 1,4 milijona evrov, v sredo pa še 400.000 evrov. Ko je eden izmed osumljencev želel izročiti sliko in sprejeti zadnji del kupnine, ga je policija prestregla in ga aretirala.
Največji rop umetnin v Švici
Cezannovo platno je bilo ena izmed štirih slik, ki so jih leta 2008 iz zbirke Fundacije E. G. Bührle v Zürichu ukradli trije zamaskirani roparji (dva torej še iščejo). Tik pred zaprtjem so osebju zagrozili, naj se poleže na tla, medtem pa odnesli slike. Züriška policija je po ropu umetniških del sporočila, da je umetnine odnesla zamaskirana trojica, ki je govorila "nemško s slovanskim naglasom". Leto dni pozneje so sporočili, da sta med osumljenimi tudi državljana Srbije. Vrednost slik so po ropu ocenjevali na 124 milijonov evrov, mediji pa so poročali o največjem takem ropu v Švici in celo enem največjih na svetu.
Dve sliki našli takoj, ena še vedno izgubljena
Dve izmed ukradenih platen - deli Clauda Moneta in Vincenta van Gogha - so našli že nekaj dni po ropu v opuščenem avtu, drugih dveh - poleg Cezanna so odnesli še sliko Edgarja Degasa - pa kasneje v policijski akciji. Sliko Grof Lepic s hčerama Edgarja Degasa v vrednosti 11 milijonov evrov so v Srbiji po navedbah Dačića našli že leta 2009. Sliko so vrnili muzeju po plačilu 400.000 evrov nagrade neznani osebi.
Zasebno zbirko v Zürichu je ustanovil industrialec Emil Georg Bührle, ki je med drugo svetovno vojno obogatel s prodajo protiletalskega orožja silam SS-a. Cezannov Deček v rdečem telovniku - ohranjene so še tri različice tega motiva, ki jih hranijo ameriški muzeji - je bil najdragocenejša slika zbirke. Odnesli so še Degasovega Vikonta Lepica in njegovi hčerki iz leta 1871, Monetovo Makovo polje pri Vetheuilu iz leta 1880 in van Goghove Cvetoče kostanjeve veje, datirane v leto 1890.
Uspešna akcija več držav
Srbska policija je bila uspešna že oktobra lani, ko je našla dve ukradeni sliki Pabla Picassa - Konjeva glava in Kozarec in vrč -, prav tako ukradeni leta 2008 iz galerije v Pfaeffikonu, blizu Züricha. Pravzaprav se je rop zgodil le nekaj dni po tistem v zbirki Emila Bührla. Ker so se obakrat storilci odpeljali v belem avtomobilu, je policija tedaj domnevala, da sta dogodka lahko povezana.

V zadnji preiskavi, ki je privedla do najdbe Cezannove umetnine, je sodelovalo več držav. Tožilstvo v Zürichu je medtem tudi sporočilo, da je Fundacija E. G. Bührle potrdila, da je najdeno umetniško delo original.

V Beogradu našli ukradenega Cezanna