"Zamisliti si moramo generacijski projekt, ne za naslednja 4 ali 5 let, ampak za sto let," je arhitekt komentiral za državno televizijo. Foto: Reuters
Cossito (blizu Amatriceja)
Piano je pojasnil, da je treba utrditi zgradbe po celotnem Apeninskem polotoku - od severa proti jugu. "Izjemna lepota Italije ne pripada le nam Italijanom, temveč je to dediščina vsega človeštva," je dejal. Zato so po njegovem mnenju pri tem pomembni prispevki iz tujine. Foto: Reuters

Za mnenje po rušilnem potresu, ki je v sredo prizadel osrednji del Italije in terjal skoraj 300 žrtev, ga je poprosil italijanski premier Matteo Renzi. Arhitekt predvideva, da bi vsestranski projekt trajal obdobje dveh generacij.

"Italijanski zakladi so dediščina vsega sveta"
Po besedah 78-letnega italijanskega arhitekta, znanega po slovitih projektih, kot sta pariški Pompidou center in najvišja stolpnica v Evropi - londonski Shard, gre za "dolgoročno pobudo mednarodnega dometa z vložki z vsega sveta". Italija bi morala izboljšati potresno varnost zgradb vzdolž celotnih Apeninov, je komentiral za italijanski časnik La Repubblica.


S tovrstnimi katastrofami ima že izkušnje
Kot meni Piano, ki je sodeloval že pri popotresnih projektih v mestu L'Aquila leta 2009, bi morali poskrbeti tudi za skoraj 3000 ljudi, ki so ostali brez strehe nad glavo. V mislih ima provizorične lahke zgradbe, ki bi jih pozneje lahko enostavno uničili in reciklirali.

Premier Renzi je v izjavi za javnost zapisal, da se bo v prihodnjih dneh srečal s predstavniki lokalnih skupnosti, sindikatov, gradbenih podjetij in okoljevarstvenikov, da bi skupaj pripravili tako rekonstrukcijski kot preventivni popotresni načrt.

Italija pomoč pri vlaganju v protipotresno varnost pričakuje tudi od Evropske unije, saj naj bi samo zaščita obstoječih zgradb v najbolj potresnih območjih stala skoraj 36 milijard evrov.