Letošnji prejemnik bookerja je leta 1976 v Glasgowu rojeni Douglas Stuart. Foto: EPA
Letošnji prejemnik bookerja je leta 1976 v Glasgowu rojeni Douglas Stuart. Foto: EPA

Britansko literarno nagrado booker so letos namenili temu škotskemu avtorju za prvenec Shuggie Bain, ki prinaša zgodbo delavske škotske družine. Življenja družinski članov zaznamujeta revščina in alkoholizem, dogajanje pa je postavljeno v Stuartov rodni Glasgow.

Foto: EPA
Foto: EPA

Avtor, ki zdaj živi v New Yorku, je tako kot drugi finalisti slovesnost ob naznanitvi nagrajenca spremljal preko videopovezave, saj so organizatorji v skladu z ukrepi za zaustavitev širjenja novega koronavirusa v Veliki Britaniji sledili pravilom omejevanja socialnih stikov. Slovesnost sta med drugim spremljala prispevka nekdanjega predsednika ZDA Baracka Obame in vojvodinje Camille Parker Bowles.

Težavna zgodba o brezpogojni ljubezni
Dogajanje romana Shuggie Bain je postavljeno v 80. leta minulega stoletja, navdih zanj je pisatelj našel v svojem otroštvu. Mama je bila alkoholičarka, zaradi svoje zasvojenosti je tudi umrla. Stuart je knjigo opisal kot "ljubezensko zgodbo" o "brezpogojni ljubezni, ki je pogosto na preizkušnji" in jo otroci čutijo do svojih staršev.

"Moja mama bi bila navdušena in ponosna," je v zahvalnem govoru dejal Stuart, ki je pisanje knjige opisal kot "zelo zdravilno", saj je v sebi nosil "veliko ljubezni in bolečine". Velik navdih je bil po navedbah francoske tiskovne agencije AFP tudi Glasgow.

Sorodna novica Najbolj raznolik nabor za nagrado booker doslej

Eden od štirih nominiranih prvencev
Zmagovalni roman je bil eden od štirih prvencev med šestimi bookerjevimi finalisti, ki so bili letos najbolj raznoliki v več kot polstoletni zgodovini nagrade. V ožji konkurenci so bili letos trije prvenci ameriških avtorjev, žirijo pa sta prepričali še pisateljici iz Zimbabveja in Etiopije.

Z bookerjem so med drugim v preteklosti nagradili tudi priznane avtorje, kot so Ian McEwan, Julian Barnes, Kazuo Ishiguro in Roddy Doyle. Lani sta si nagrado delili Margaret Atwood za roman Testamenti in Bernardine Evaristo za knjigo z naslovom Girl, Woman, Other.

Za 50.000 britanskih funtov (54.000 evrov) vrednega bookerja se lahko potegujejo avtorice in avtorji v angleščini napisanih in v Veliki Britaniji ali na Irskem izdanih del.