Foto: BoBo
Foto: BoBo

Občinski svet je dvig cen omenjenih storitev nazadnje potrdil leta 2013 z manjšo uskladitvijo v letu 2015, pri čemer zdaj veljavna cena ne pokriva več stroškov izvajanja javne službe, pravijo na občini.

Razlogi za predlagane podražitve so spremenjena vrednost najemnine za uporabo občinske javne infrastrukture, višji stroški materiala in drugih storitev, višji stroški prevzema in obdelave komunalnega blata, višje cene energentov in višji stroški dela, predvsem pa občutno zmanjšanje prihodkov zaradi znatnega zmanjšanja porabe vode v gospodarstvu oz. pri velikih uporabnikih.

Ti zaradi covida-19 dobršen del lanskega leta niso poslovali, posledično pa je bila v letu 2020 poraba nižja za 33 odstotkov glede na leto prej, kar je povzročilo dobrih 318.000 evrov izgube. Ocenjena izguba v letu 2021 bo znašala okoli 380.000 evrov.

Pri porabi 16 kubičnih metrov vode bo gospodinjstvo imelo mesečne stroške kanalščine v vrednosti 19,92 evra brez DDV-ja, kar predstavlja podražitev za 1,85 evra oz. za 10 odstotkov. Pri enaki porabi bodo imeli uporabniki z lastnimi greznicami strošek v višini 18,29 evra brez DDV-ja, kar predstavlja podražitev za 1,93 evra oz. za 12 odstotkov.

Za velike uporabnike bodo cene različne, zagotovo pa višje do 30 odstotkov v odvisnosti od porabe vode in zmogljivosti priključkov, je še navedeno v gradivu. Kot so ob tem navedli na občini, bodo cene za gospodinjstva še vedno nižje v primerjavi s sosednjima občinama Koper in Izola.