Dončić, Dwight Powell in Dirk Nowitzki so bili navdušeni sredi druge četrtine. Precej slabše je bilo razpoloženje po zadnjem pisku sirene. Foto: Reuters

Najboljši športnik Slovenije v preteklem letu je postal prvi novinec po Stephenu Curryju leta 2010, ki je petkrat zapored dosegel vsaj 25 točk. Imel je premalo pomoči soigralcev. Le še trije so presegli 10 točk, Harrison Barnes pa je zgrešil kar 14 metov in tudi v končnici ni sprejel pametnih odločitev.

Marco Belinelli je prejel čestitke Dončića po koncu tekme. Foto: Reuters

Dallas je izgubil pet izmed zadnjih sedmih tekem. V American Airlines Centru je klonil tretjič na zadnjih štirih srečanjih in končnica se vse bolj oddaljuje. J. J. Barea je že prestal operacijo ahilove tetive, sezona je zanj končana in to je velik udarec za Dallas. Mavsi brez 34-letnega Portoričana še niso zmagali, izgubili so vseh šest srečanj.

Povratnika Gay in Belinelli razigrana
Trener San Antonia Gregg Popovich je pred tekmo pohvalil Dončića, zelo pa se je razveselil dveh povratnikov v ekipo. Na zadnjih petih tekmah je zaradi poškodbe zapestja manjkal Rudy Gay (14 točk) . Tudi ostrostrelec Marco Belinelli (17 točk) je izpustil tekmo proti Charlottu v ponedeljek, ki jo je San Antonio presenetljivo izgubil na domačem parketu. Oba sta se se vrnila v moštvo in odigrala ključno vlogo pri preobratu. Drugi polčas so Spursi dobili kar s 60:45.

Udaren uvod Mavericksov
Gostiteljem je uspel sanjski začetek. Serijo trojk je začel Wesley Matthews, nadaljeval z dvema Maxi Kleber, nato pa je bil z devetih metrov natančen še Dončić. Minuta odmora jeznega Popovicha ni pomagala in Matthews je z novo strojko povišal na 23:4 po osmih minutah.
Razglašeni Spursi so se prebudili ob koncu prve četrtine. Belinelli je z dvema trojkama znižal na 30:18. Po 12 minutah je imel Dallas 15 točk naskoka (35:20).

Drugo četrtino je s trojko odprl Davis Bertans, vendar mu je takoj odgovoril Dončić. Gostitelji so zlahka dosegali točke, obramba gostov je bila zelo slaba. Dorian Finney Smith je po podaji Dončića zadel za tri točke in prednost je narasla na 19 točk (47:28). Gay je nato s šestimi točkami tik pred odmorom izboljšal sicer klavrno podobo Spursov (56:45), Dončić je do odmora prispeval 12 točk, 5 skokov in 4 podaje.

Dončić z desetih metrov prehitel sireno
Obramba gostov je bila precej boljša tudi na začetku drugega polčasa. Z delnim izidom 11:4 so Spursi ujeli priključek. Gay je nadaljeval dobro igro, razigral se je še Bryn Forbes, ki je s trojko znižal na 60:56. Zaskrbljene navijače je v dobro voljo znova spravil Dončić, ki je zadel neverjetno trojko z desetih metrov tik pred iztekom časa za napad. Po treh četrtinah je prednost Dallasa skopnela (80:75).

DeRozan in Bertans blestela v končnici
Začetek zadnje četrtine je popolnoma pripadel Spursom. Bertans je zadel za tri točke, po polaganju DeRozana pa so gostje deset minut pred koncem prvič na tekmi povedli (80:82). Pri Mavsih je preveč napadov zaključeval Barnes, ki ni imel svojega večera (4/18 iz igre, 1/8 za tri).

Sredi zadnje četrtine je DeRozan zablestel z dvema košema in podajo do LaMarcusa Aldridgea, ki je z zabijanjem povišal prednost gostov na 90:96. Dončić mu je hitro odgovoril. Lebdeče polaganje, polaganje z leve strani in še sijajna podaja do Jordana, ki je z zabijanjem izenačil na 96:96.

V prvih 12 minutah sploh nismo tekmovali, le sledili smo tekmecem po parketu. Od druge četrtine naprej smo tekmovali.

Gregg Popovich

Odlični Bertans je minuto in 41 sekund pred koncem zadel trojko z desne strani. Dončić na drugi strani ni bil natančen in Aldridge je poskrbel za vodstvo Spursov s petimi točkami naskoka (96:101) minuto pred koncem. Matthews je s trojko znižal, piko na i pa je postavil DeRozan z natančnim metom 36 sekund pred koncem. Dončić in Matthews sta zgrešila iz težkega položaja izza črte in Spursi so rutinirano pripeljali srečanje do konca.

Dončić je dve od svojih osmih podaj podelil 40-letnemu Dirk Nowitzkemu, ki je ob tem zadel dve trojki. 19-letnik je ikoni kluba asistiral prvič. "Vedel sem, da bo zadel, ko sem mu podal za prvo trojko. Občutek je bil poseben," je poudaril Dončić.

James Harden je znova igral simultanko v Toyota Centru. Dve točki sta zmanjkali do rekorda kariere, Rocketsi pa so ostali praznih rok po podaljšku. Foto: Reuters

Neverjetna tekma v Houstonu - 58 točk Hardna premalo
Dramatičen zaključek so videli gledalci v Houstonu. Rocketsi so imeli v rednem delu in tudi v podaljšku že skoraj dobljeno tekmo, Brooklyn pa je na koncu prišel do preobrata (142:145). James Harden je dosegel kar 58 točk (rekord sezone), a zadnji se je smejal Spencer Dinwiddie (25 od 33 točk je dosegel v zadnji četrtini in podaljšku.

Dinwiddie nezgrešljiv v ključnih trenutkih
Minuto pred koncem rednega dela je P.J. Tucker zadel trojko za vodstvo gostiteljev s 127:119. Dinwiddie je v zadnjih 26 sekundah zadel kar tri trojke in izsilil podaljšek (131:131), potem ko je Harden zgrešil met izza črte ob pisku sirene.

V podaljšku je Harden nanizal pet točk in Rocketsi so minuto in pol pred koncem vodili s 142:135, nato pa do konca niso dosegli niti točke več. Dinwiddie je s košem in dodatnim prostim metom poskrbel za preobrat (142:143). Po zgrešenem metu Austina Riversa pa je veliko zmago Netsov potrdil Joe Harris z dvema prostima metoma.

Houston je postavil rekord Lige NBA s 70 poskusi izza črte, zadel je le 23 metov.

Irving junak končnice v Bostonu
Na derbiju Vzhoda je Boston premagal Toronto s 117:108. Celticsi so tekmo v TD Gardnu končali z delnim izidom 17:4. Kyrie Irving je 10 točk in 6 podaj prispeval v zadnji četrtini, skupaj pa je dosegel 27 točk in 18 podaj (rekord kariere). Pri Raptorsih sta znova izstopala Kawhi Leoanrd (33 točk) in Srge Ibaka (22 točk in 10 skokov). Toronto je padel na drugo mesto na Vzhodu, z zmago v Memphisu s 111:101 je prvo mesto znova zasedel Milwaukee.

Sredine tekme:
DALLAS ‒ SAN ANTONIO 101:105
Dončić 25 (10/21 iz igre, 3/9 za tri, 8 skokov in 8 podaj v 36 minutah, Matthews 13, Finney Smith 12, Barnes 11, Jordan (9 skokov) in Powell po 9, Kleber 7, Nowitzki in Brunson po 6, Harris 3; Belinelli 17, Gay, DeRozan in Mills po 14, Forbes in Bertans (4/5 za tri) po 12, Aldridge 8, White in Pöltl po 6, P. Gasol 2.

BOSTON ‒ TORONTO 117:108
Irving 27 (11/19 iz igre) in 18 podaj, Horford 24 (9/12 iz igre), Hayward 18, Tatum 16 in 10 skokov, Baynes 9 (4/5 iz igre); Leonard 33 (10/19 iz igre, prosti meti 11/11), Ibaka 22 in 10 skokov, Green 15, Powell in Monroe po 11.

DETROIT ‒ ORLANDO * 120:115
Griffin 30 (11/18 iz igre), Drummond (22 skokov) in Kennard po 14, Jackson, Bullock in Galloway po 13; Vučević (13 skokov) in Ross (6/12 za tri) po 24, Fournier 18, Augustin 13.

HOUSTON ‒ BROOKLYN * 142:145
Harden 58 (16/34 iz igre, 5/19 za tri, prosti meti 21/23), 10 skokov in 6 podaj v 45 minutah, Tucker (10 skokov) in Gordon po 20; Dinwiddie 33 (13/22 iz igre) in 10 podaj, Carroll 22 (4/6 za tri), Graham 21, Allen 20 in 24 skokov.