Valtteri Bottas si je s popolno odpeljanim krogom v Austinu privozil 11. 'pole position' v karieri. Letos je bil to že njegov peti zagotovljen najboljši štartni položaj za nedeljsko dirko. Od prejšnjih štirih je zgolj enega uspel pretopiti v zmago (VN Azerbajdžana v Bakuju; preostale tri dirke je dobil njegov največji tekmec Lewis Hamilton). Foto: Reuters
Sebastian Vettel je bil lani prav tako drugi v kvalifikacijah, a je bil pozneje kaznovan s pribitkom treh mest. Foto: EPA

Bottas v prvih dveh delih kvalifikacij ni blestel. Prvi del je končal na petem mestu, v drugem je bil šele šesti, a v ključnem trenutku je ostal hladen in še petič v letošnji sezoni dobil vožnjo na čas, prvo po britanskem koncu tedna v Silverstonu. Najboljše tri dirkače ni ločilo veliko. Vettel je na drugem mestu zaostal za vsega 12 tisočink sekunde, tretjeuvrščeni Verstappen, ki je bil najhitrejši na tretjem prostem treningu, za 67 tisočink.

Max Verstappen bo dirko začel s tretjega štartnega položaja. Foto: Reuters

Nekakšen dolžnik je ostal Charles Leclerc (Ferrari), ki je zobe pokazal predvsem v drugem delu kvalifikacij, v katerih je odpeljal najhitrejši krog (1:32,760), v zadnjem delu pa se mu poskusa nista posrečila. Monačanu, ki v drugi polovici sezone dirka kot prerojen, skupaj s Vettlom moštvu iz Maranella ni uspelo priboriti še sedmega zaporednega 'pola positiona'.

Lewis Hamilton še zdaleč ni bil zadovoljen s svojimi predstavami med sobotnimi kvalifikacijami. Foto: EPA

Hamilton peti, a potrebuje le štiri točke
Ta konec tedna utegne kljub vsemu biti vse v znamenju Britanca Lewisa Hamiltona (Mercedes), ki za nov, že šesti naslov svetovnega prvaka na nedeljski dirki potrebuje le še štiri točke oziroma vsaj 8. mesto. Tokratne kvalifikacije je sklenil šele na 5. mestu, za svojim moštvenim kolegom je zaostal za slabe tri desetinke (+0,292). Najhitrejši čas v zadnjem delu kvalifikacij je postavil s prvim poskusom, drugega je opustil, potem ko je v 9. zavoj zapeljal preširoko. Daleč najboljši dirkač v zadnjih letih je sicer na progi v prestolnici Teksasa zelo uspešen, dobil je kar pet od sedmih dirk, med letoma 2014 in 2017 je na najvišjo stopničko stopil štirikrat zapored.

Kimi Räikkönen je lani dobil dirko za VN ZDA. To je bila njegova prva zmaga po 113 dirkah. Letos za ponovitev uspeha nima niti najmanjših možnosti. Foto: EPA

Räikkönen izpadel že v prvem delu
Lanski zmagovalec Kimi Räikkönen, ki je z zmago v Austinu, njegovo 21. v karieri, postal najuspešnejši finski dirkač v zgodovini elitnega razreda motošporta, letos z alfo romeom ni imel nikakršnih možnosti za ponovitev uspeha. Če je lanske kvalifikacije po kazni moštvenega kolega Vettla končal na drugem mestu, je tokrat svoj dirkalnik predčasno parkiral v garaži že po prvem delu – osvojil je skromno 17. mesto. Prehitel ga je tudi njegov moštveni kolega Antonio Giovinazzi, ki je bil uvrščen mesto višje.

Haas na domačem terenu (pričakovano) v ozadju
Edino ameriško moštvo v formuli ena, Haas F1 Team, si tudi letos najverjetneje ne bo obetalo vidnejšega rezultata, potem ko sta Danec Kevin Magnussen in Francoz Romain Grosjean kvalifikacije končala v drugem delu (13. in 15. mesto). Moštvo iz Severne Karoline, ki v Evropi obratuje v grofiji Oxfordshire, je najboljši izid na domači preizkušnji doseglo v svoji krstni sezoni leta 2016, ko je bil Grosjean deseti. Odtlej je vselej ostalo brez točk za svetovno prvenstvo, lani je ekipa ameriški konec teden v Austinu končala celo z odstopom in diskvalifikacijo.

Začetek dirke v nedeljo ob 20.10
Dirka za VN ZDA se bo začela v nedeljo ob 20.10 po našem času. Po ameriškem koncu tedna sta do konca sezone na sporedu še dve dirki, in sicer dirka za VN Brazilije v Sao Paulu in sklepna dirka sezone, VN Abu Dabija v Jas Marini.