Alisson Becker je odigral najslabšo tekmo v dresu Liverpoola. V drugem polčasu je storil dve hudi napaki, ki sta privedli do prav toliko zadetkov nasprotnika. Liverpool je domačo prvenstveno tekmo trikrat zapored izgubil prvič po letu 1963. Foto: Reuters
Sorodna novica Jürgen Klopp

To je bil derbi najboljših klubov iz preteklih nekaj sezon, lani so varovanci Jürgena Kloppa suvereno osvojili naslov prvaka, prvega po letu 1990, letos pa je ekipa Pepa Guardiole izkoristila številne spodrsljaje največjih tekmecev in povsem zasluženo zaseda vrh angleške najelitnejše lige.

Sinjemodri so v izjemni formi, dobili so kar 14 zaporednih tekem v vseh tekmovanjih, nazadnje so grenkobo poraza okusili 23. novembra lani, ko jih je v Londonu z 2:0 ugnal Tottenham. Točki so nazadnje oddali 15. decembra, ko se je obračun z West Bromwichem na Etihadu končal z 1:1. Odtlej so stoodstotni.

Liverpool je na Anfieldu pred Manchester Cityjem klonil šele prvič po maju 2003, ko so sinjemodri v mestu Beatlov slavili zmago z 2:1. Odtlej so do nedelje odigrali 28 medsebojnih tekem (19 zmag in 9 remijev). Zmage je bil po tekmi še posebej vesel Guardiola, ki je v šele sedmem poskusu (kot igralec in trener) spravil Liverpool na kolena na njegovem stadionu. Foto: Reuters

Povsem drugače je pri rdečih iz mesta Beatlov, saj se pozna odsotnost standardnih branilcev. Prav vsi stebri obrambe – Virgil van Dijk, Joe Gomez in Joel Matip – so staknili hude poškodbe, zaradi katerih so svoje nastope za letos že končali, zaškripalo je tudi v napadu, v katerem sicer zelo zanesljiva trojica Mane-Firmino-Salah večkrat ni zmogla zatresti mreže nasprotnika. Rezultat vseh dejavnikov je četrto mesto na lestvici in 10 točk zaostanka za Cityjem, ki je odigral tekmo manj.

To je bil 217. obračun omenjenih tekmecev v vseh tekmovanjih. Precej uspešnejši je Liverpool, ki je dobil 105 tekem, 58 jih je dobil City, 54-krat pa se je srečanje končalo brez zmagovalca.

Roberto Firmino je po pol ure igre s silovitim volejem ogrel dlani vratarja Edersona Moraesa. Foto: Reuters

Firmino ogrel Edersonove dlani
Prvi polčas na Anfieldu nikakor ni navdušil, nobena od ekip ni blestela. Gostitelji so imeli precej dlje časa žogo v svoji posesti, a nikakor niso našli razpok v trdni Cityjevi obrambi. Akcij pred goloma ni bilo veliko, igra se je odvijala predvsem na sredini igrišča, kjer je v obeh ekipah manjkala kreativnost. Šele v 24. minuti je prvo pravo priložnost na tekmi priigral Trent Alexander-Arnold, ki je z desne strani poslal uporaben predložek pred vrata, tam pa je Sadio Mane z glavo žogo poslal čez gol. Po pol ure igre je dlani gostujočega vratarja Edersona Moraesa po napaki v obrambi s silovitim volejem ogrel še Roberto Firmino, a je ostalo pri začetnem izidu.

Nemški vezist in eden najboljših Cityjevih posameznikov v letošnji sezoni Ilkay Gündogan je takole zapravil 11-metrovko v prvem polčasu. Štiri od zadnjih šestih strelov z bele točke v Premier ligi, ko je žoga zletela čez ali mimo gola, so zapravili nogometaši Manchester Cityja.  Foto: Reuters
Nemški vezist in eden najboljših Cityjevih posameznikov v letošnji sezoni Ilkay Gündogan je takole zapravil 11-metrovko v prvem polčasu. Štiri od zadnjih šestih strelov z bele točke v Premier ligi, ko je žoga zletela čez ali mimo gola, so zapravili nogometaši Manchester Cityja. Foto: Reuters

Gündogan zapravil 11-metrovko
Liverpoolčani so ves čas pritiskali na obrambo vodilne ekipe v prvenstvu, nato pa je za trenutek popustila njihova osredotočenost, kar je v 36. minuti hitro izkoristil Raheem Sterling s prodorom v kazenski prostor z leve strani. Fabinho je storil nespameten prekršek, glavni sodnik Michael Oliver pa je nemudoma pokazal na belo točko. Odgovornost je na svoja ramena prevzel Ilkay Gündogan, vendar je z 11 metrov okroglo usnje poslal krepko čez gol. Zadnji priložnost je v prvem polčasu po predložku iz kota zapravil Mane, njegov strel z glavo v 44. minuti je Ederson zlahka ukrotil.

Mohamed Salah je izenačil izid na 1:1 v 63. minuti. S tem je poskrbel za prvi Liverpoolov zadetek na Anfieldu po 410 minutah igralnega časa. To je bil sploh prvi prejeti zadetek Manchester Cityja po neverjetnih 602 minutah! Foto: Reuters

Gündogan vendarle med strelci
Drugi polčas so gostje začeli veliko bolje kot prvega, že v tretji minuti nadaljevanja so povedli. Znova je skozi domačo obrambo zarezal Sterling in podal do Phila Fodna, ki je vratarja Alissona Beckerja z nevarnim strelom prisilil v obrambo. Žoga se je odbila do Gündogana, ta jo je iz neposredne bližine poslal pod prečko in se na najboljši način oddolžil za zapravljeno najstrožjo kazen. Bilo je 0:1.

Salah zadel prvi domači gol v letu 2021
V naslednjih minutah je gostujoči obrambi še največ preglavic povzročal mladi Curtis Jones, ki je najprej sprožil z razdalje, hip zatem, v 58. minuti, pa je zapretil še z diagonalnim strelom z dobrih desetih metrov, ki je končal v kotu. Kljub vsemu so imeli gostje vse pod nadzorom, nato pa so si po dobri uri igre privoščili veliko napako. Branilec Ruben Dias je žogo najprej slabo izbil, nato pa v kazenskem prostoru podrl Mohameda Salaha. Oliver je dosodil strel z bele točke, ki ga je Egipčan izvedel za 1:1. To je bil sploh prvi Liverpoolov gol na Anfieldu v koledarskem letu 2021.

Raheem Sterling je v 76. minuti dokončno zapečatil usodo Liverpoola. To je bil njegov stoti gol pod taktiriko Pepa Guardiole. Le dva nogometaša sta pod španskim strategom dosegla sto zadetkov ali več: Lionel Messi (211) in Sergio Agüero (120). Foto: Reuters

Alisson razblinil vse upe Liverpoolčanov
Liverpoolčani so postajali iz minute v minuto samozavestnejši, a je Gündogan njihova krila hitro spodrezal v 73. minuti. Alisson si je dvakrat privoščil veliko napako, ob drugi je žogo poslal naravnost na Fodnovo nogo. Ta je z bliskovitim tekom prodrl v kazenski prostor in podal Gündoganu, ki je iz neposredne bližine City znova povedel v vodstvo. Že nekaj minut pozneje je brazilski čuvaj mreže storil novo veliko napako, povsem neovirano je izgubil žogo, podal jo je Bernardu Silvi. Ta je hitro utekel pred vrata in poslal predložek na drugo vratnico, kjer Sterling ni imel težkega dela. Bilo je 1:3.

Kloppova četa je bila razbita, v 83. minuti je eden izmed junakov srečanja Foden povišal vodstvo svoje ekipe na +3 (1:4), potem ko si je najprej ob Andrewu Robertsonu lepo pripravil prostor za strel, nato pa s silovitim strelom ob bližnji vratnici premagal Alissona. Gostitelji so bolj ali manj čakali le še na zadnji sodnikov žvižg, ki jih je po 93 minutah odrešil muk.

Jorginho je z bele točke odločil na Bramall Lanu. Foto: Reuters

Chelsea po tretji zaporedni zmagi le še točko za Liverpoolom
Na zadnji nedeljski tekmi je zadnjeuvrščeni Sheffield United izgubil proti Chelseaju z 1:2. Modri so se s tretjo zaporedno zmago zavihteli z osmega na peto mesto.

Londončani so se v prvem polčasu mučili, v 43. minuti pa po lepi akciji vendarle povedli. Po podaji Tima Wernerja z leve strani je žogo v mrežo poslal Mason Mount.

Thomas Tuchel, ki je na klopi Chelseaja nasledil Franka Lamparda, na prvih treh tekmah ni prejel zadetka. Tokrat je vratar Edouard Mendy vendarle klonil, v 54. minuti ga je premagal kar soigralec Antonio Rüdiger, ki mu je nespretno podajal žogo.

Šok so igralci Chelseaja hitro pozabili. Vratar Aaron Ramsdale je podrl do Wernerja. Z bele točke je bil natančen Jorginho.