Slovenija si je s štirimi zmagami in dvema porazoma zanesljivo zagotovila mesto na turnirju štiriindvajsetih najboljših evropskih reprezentanc septembra 2022 v Nemčiji, Italiji, Gruziji in na Češkem. Varovanci Aleksandra Sekulića so zapravili priložnost, da si z zmago nad Ukrajino zagotovijo prvo mesto v skupini F in s tem boljše izhodišče pri žrebu skupin na EP-ju.

V prvi četrtini se ekipi nista razigrali, gledalci so prvi koš videli šele po skoraj dveh minutah igre, trojko so zadeli gostitelji (3:0). Slovenija je odgovorila na enak način – pri metu za tri točke je bil natančen Edo Murić (3:3). Slovenija je s čvrsto obrambo in učinkovitim napadom povedla za šest točk (3:9). Ukrajinci so z nizom 5:0 ujeli Slovenijo (8:9). Za konec tega dela igre je za Slovenijo zadel Jurij Macura (9:11).

Igra je bila raztrgana na obeh straneh tudi v drugi četrtini. Slovenija je povedla za štiri (13:17), a so jih Ukrajinci hitro ujeli (16:17). Ko je trojko zadel Luka Lapornik, je Slovenija znova vodila za štiri (16:20). Vodstvo ni dolgo trajalo, Ukrajinci so z delnim izidom 4:0 izenačili (20:20). Miha Lapornik je s trojko Slovenijo povedel v novo vodstvo (22:25). Ob polčasu je Slovenija vodila za tri (24:27).

Na začetku tretje četrtine je Ukrajina drugič na tekmi povedla (30:29). Slovenija je nato na krilih Luke Rupnika, ki je zadel dve zaporedni trojki, povedla za pet (30:35). Rupnik je nato lepo podal Gregorju Hrovatu, ki je vodstvo Slovenije povišal na +7 (30:37). Minuta odmora se je Ukrajini obrestovala, saj je nato zadela dve trojki (36:37), po zadetem prostem metu Heruna pa je bil izid izenačen (37:37). Ukrajinski niz je s trojko od table prekinil Macura (37:40). Blaž Mahkovic je s polaganjem povišal vodstvo (37:42). Ukrajinci so se s serijo 4:0 ob koncu tega dela igre približali Slovencem (41:42).

Na začetku zadnje četrtine je Randle zadel trojko za prevzem vodstva (46:44), ki so ga v nadaljevanju še povišali (52:48). Žiga Dimec je s tremi točkami v enem napadu zmanjšal zaostanek (52:51). Razigrani Ukrajinci so nato povišali vodstvo na +7 (60:53). V pravem trenutku sta trojko za Slovenijo zadela Rupnik in Alen Hodžić (60:59). Rupnik je zadel dva prosta meta in Slovenija je v zadnjo minuto vstopila s točko zaostanka (62:61). A Ukrajinci so nadaljevali dobro predstavo, Randle je odgovoril s trojko (65:61), 11 sekund pred koncem pa so vodili že za šest točk (68:62). Rupnik je nato zadel trojko (68:65), a časa za preobrat je Slovencem zmanjkalo.

Izjavi po tekmi
Aleksander Sekulić: "Pričakovali smo težko, trdo tekmo, saj smo vedeli, da se bodo želeli Ukrajinci oddolžiti za poraz novembra v Ljubljani. Naš odziv ni bil najboljši, nismo bili dovolj razpoloženi, vseeno pa sem ponosen na fante, da so kljub vsem oviram odigrali dobro tekmo. Ključni dejavnik je bil napadalni skok Ukrajine, ki jim je omogočil druge oziroma tretje priložnosti za koš ter hkrati odpiral neovirane mete na obroč."

»Neškodljiv« poraz košarkarjev z Ukrajino

Luka Rupnik: "Borili smo se do zadnjega trenutka, a se nam žal ni izšlo. Ukrajinci so igrali dobro, na trenutke smo se počutili, kot da igramo pet na šest. Manjkalo nam je tudi nekaj energije, predvsem ker je bila tekma zelo fizična. A cilj smo dosegli, uvrstili smo se na evropsko prvenstvo, hkrati ustvarili kult reprezentance in vsi komaj čakamo naslednjo reprezentančno akcijo."