Repna ogrščica, vir olja. Foto: Pixabay
Repna ogrščica, vir olja. Foto: Pixabay

Poleg olja so se aprila najbolj podražili meso, zelenjava in kruh. Martin Bajželj s statističnega urada je razložil: "Zaradi zaznanih podražitev in ker pričakujemo tudi dodatne podražitve pri proizvajalcih, lahko v naslednjih mesecih pričakujemo nove podražitve tudi pri trgovcih."

Sorodna novica Aprilska inflacija na letni ravni 6,9-odstotna, največ zaradi goriv in hrane

Po mnenju agrarnega ekonomista Aleša Kuharja v kontekstu višanja cen ne moremo pozabiti epidemije, ki je proizvodnjo kmetijskih surovin in hrane močno pretresla. Nanjo pa zdaj vpliva tudi vojna v Ukrajini. Kuhar nižanju DDV-ja z željo po nižanju cen hrane nasprotuje, saj potrošniki pocenitev najverjetneje ne bi občutili. Podpira pa ukrep cenovnega sledenja države, pri čemer bi ta komunicirala s potrošniki o stanju cen, in ukrep socialne politike. Po njegovih besedah mora biti pomoč hitra, prav tako mora biti določena z natančnimi merili za posredno socialno pomoč najranljivejšim.

Anja Bolha z Zveze potrošnikov Slovenije pojasnjuje, da višanje cen tako hrane kot energentov najbolj občutijo socialno ranljivejši potrošniki. Poudarja pa, da dražja hrana ni nujno tudi bolj kakovostna. "Potrošnikom na neki način lahko sporočimo, da je to čas, ko se lahko še bolj posvetijo preudarnemu nakupovanju tudi hrane." Potrošnikom svetujejo tudi racionalnejše nakupovanje, pri čemer naj kupijo le toliko in tisto, kar potrebujejo.