Brigitte Giraud je trinajsta ženska, ki je prejela nagrado Goncourt v več kot stoletni zgodovini te francoske literarne nagrade. Foto: EPA
Brigitte Giraud je trinajsta ženska, ki je prejela nagrado Goncourt v več kot stoletni zgodovini te francoske literarne nagrade. Foto: EPA

Kot veleva tradicija, so tudi letošnjo dobitnico nagrade Goncourt razglasili v restavraciji Drouant v središču Pariza. njena knjiga je avtobiografska pripoved o dogodkih leta 1999, ko se je po moževi nenadni smrti znašla sama z otrokom in pravkar podpisano pogodbo za nakup nove družinske hiše.

Poleg Brigitte Giraud so se kot finalisti za prestižno francosko literarno nagrado potegovali še italijansko-švicarski pisatelj Giuliano Da Empoli, francoska pisateljica Cloe Korman ter pisatelj s Haitija Makenzy Orcel. Žirija je zadnje štiri finaliste razglasila konec oktobra.

Giuliano Da Empoli se je za nagrado Goncuort potegoval s knjigo Le Mage du Kremlin (Gallimard), Cloe Korman z Les Presque Soeurs (Seuil) in Makenzy Orcel z Une somme humaine (Rivages).

O dobitniku nagrade je morala žirija letos glasovati kar 14-krat, preden so prišli do konsenza. Glasovi so bili razdeljeni predvsem med Da Empolija in Brigitte Giraud.

Nagrada Francoske akademije"diskvalificirala" favorita?
49-letni Da Empoli je napisal roman o Rusiji v zadnjih 30 letih in zlasti o ruskem predsedniku Vladimirju Putinu. Še pred razglasitvijo nagrajenca je veljal za favorita, čeprav je prejšnji teden prejel veliko nagrado Francoske akademije - od leta 1997 je to uspelo le dvema avtorjema, sedanji predsednik Akademije Goncourt Didier Decoin pa predhodno ni bil naklonjen, da bi se letos to ponovilo.

Roman Giuliana da Empolija, ki je izšel aprila, pripoveduje o fiktivnem svetovalcu predsednika Vladimirja Putina. To je za avtorja priložnost, da prikliče v spomin zgodovino Rusije po razpadu Sovjetske zveze, je o knjigi na svoji spletni strani zapisal francoski dnevnik Le Monde.

Brigitte Giraud, nekdaj novinarka, je že leta 2007 osvojila Goncourtovo nagrado za prvenec, za delo L’Amour est très surestimé (Ljubezen je precenjena). Foto: EPA
Brigitte Giraud, nekdaj novinarka, je že leta 2007 osvojila Goncourtovo nagrado za prvenec, za delo L’Amour est très surestimé (Ljubezen je precenjena). Foto: EPA

Knjiga 38-letne Cloe Korman govori o otroških žrtvah holokavsta. Trije preživeli holokavsta, na katerih pričevanjih temelji knjiga, so po objavi sicer protestirali. Po njihovih pričevanjih knjiga vsebuje netočnosti in neresnice o njihovem življenju.

Devetintridesetletni Makenzy Orcel, ki sodi med pisatelje nove generacije, v romanu Une somme humaine v bogatem in neprekinjenem jeziku oživi žensko, v kateri živita tako poezija kot nasilje, je zapisal Le Monde.

V prvi vrsti gre za čast
Nagrado Goncourt podeljujejo od leta 1903. Dobitnik prejme simboličnih deset evrov, vendar nagrada močno poveča prodajo nagrajenega dela. Med dosedanjimi dobitniki nagrade so med drugimi Marcel Proust, Simone de Beauvoir, Marguerite Duras, Michel Houellebecq in Herve Le Tellier. Lani jo je prejel senegalski pisatelj Mohamed Mbougar Sarr za roman La plus secrete memoire des hommes.

Po navedbah članice žirije Paule Constant je Brigitte Giraud trinajsta ženska, ki je prejela nagrado Goncourt v več kot stoletni zgodovini te francoske literarne nagrade.

Brigitte Giraud se je rodila leta 1960 v Sidi bel Abbes v Alžiriji. Študirala je nemščino in angleščino ter delala kot knjigotržka. Danes živi v bližini Lyona, kjer med drugim organizira literarni festival. Njena prva knjiga La chambre des parents je leta 1997 prejela nagrado Prix Littéraire des Etudiants.

Simon Liberati, letošnji dobitnik nagrade Renaudot.  Foto: EPA
Simon Liberati, letošnji dobitnik nagrade Renaudot. Foto: EPA

Danes so podelili tudi nagrado Renaudot, ki velja za drugo najpomembnejšo francosko literarno nagrado. Prejel jo je Simon Liberati za Performance, v katerem je avtor združil burno zgodovino skupine Rolling Stones s škandalozno romanco med starajočim se pisateljem in njegovo zelo mlado muzo.

Lani je nagrado Renaudot prejela belgijska frankofonska romanopiska Amelie Nothomb za roman Premier sang.

Nagrado Renaudot po tradiciji podelijo takoj po Goncourtu, in sicer v isti pariški restavraciji.
Za nagrado se je letos potegovalo šest francoskih književnikov, ki so se uvrstili med finaliste: poleg nagrajenega Liberatija še književnice Sandrine Collette, Sibylle Grimbert in Claudie Hunzinger ter pisatelja Nathan Devers in Christophe Ono-dit-Biot.