Sandi Lovrić je dosegel tretji zadetek po uri igre. Slovenija je septembrsko kvalifikacijsko okno opravila tako, kot si je želela: z dvema zmagama (Severna Irska, San Marino), s tem pa je v dobrem položaju za preboj na evropsko prvenstvo 2024. Foto: www.alesfevzer.com

Selektor Matjaž Kek je v napad namesto Šeška uvrstil Žana Vipotnika, ki je že v četrti minuti upravičil zaupanje. Žan Karničnik je na levi strani izigral tekmečevo obrambo, predložek pred gol pa je unovčil Vipotnik. Zanesljiv je bil s šestih metrov za svoj drugi reprezentančni gol.

Miha Blažič zaradi poškodbe kmalu z igrišča
Na 2:0 je po dobrih 15 minutah igre povišal Jan Mlakar. Spet je podal Karničnik, Mlakar je z diagonalnim strelom premagal vratarja Benedettinija. V nadaljevanju ni bilo več pravega navdiha v napadu, lepo priložnost za še višje vodstvo je imel junak zmage nad Severno Irsko Andraž Šporar, ki pa v 27. minuti v kazenskem prostoru ni dobro streljal.

V prvem polčasu slovenski kapetan Jan Oblak v vratih ni imel nobenega dela. Zaradi poškodbe je moral osrednji branilec Miha Blažič že po 12 minutah z zelenice, zamenjal ga je Vanja Drkušić.

Lovrić najprej v vratnico, nato prvič v aktualnih kvalifikacijah v polno
San Marino je bil tudi v nadaljevanju povsem podrejen. Ob koncu 55. minute sta sledila dva nevarna slovenska poskusa, najprej je Mlakar ustrelil z 20 metrov, nato je v okvir vrat streljal še Gnezda Čerin. Vratar Benedettini je obe žogi uspel odbiti. V 58. minuti je Sandi Lovrić s prostega strela zadel vratnico, po uri igre pa mu je (po uigrani akciji in podaji Šporarja) uspel natančen strel z levico, ob katerem je bil Benedettini nemočen.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Karničnik na 20. tekmi do krstnega zadetka
Slovenija, ki jo je spodbujala kar lepa skupina glasnih navijačev, je nov zadetek dosegla v 67. minuti. Po podaji Balkovca (minuto prej je zamenjal Stojanovića) je streljal Šporar, odbito žogo je za svoj reprezentančni prvenec (na 20. tekmi v članski vrsti) v gol pospravil krilni branilec Celja Žan Karničnik.

Zadetek za slovensko petardo ni bil priznan
Po dobrih 72 minutah igre je San Marinu le uspel prvi strel na tekmi, a se je kaj hitro dogajanje spet preselilo na drugo stran zelenice. Luka Zahović, ki je zamenjal Šporarja, je podal v kazenski prostor, kjer je bil natančen Adam Gnezda Čerin, vendar je po dolgotrajnem ogledu videoposnetka Var presodil, da je šlo že prej za prepovedani položaj.

Končno razmerje v strelih je bilo 2:19, na slovensko premoč pa kaže tudi razmerje v posesti žoge 19:81 odstotkov.

Kek ima sladke skrbi pred oktobrskim rokenrolom

Z zmago na vrh skupine H
San Marino je 208. reprezentanca Fifine lestvice oziroma zadnjeuvrščena država v svetu nogometa. Da je vseeno ne gre jemati preveč z levo roko, je bilo jasno marca v Stožicah, ko je bilo do 55. minute še 0:0, na koncu pa 2:0.

Kakor koli, Slovenija je z odliko opravila današnjo formalnost in se je na vrhu lestvice skupine H pridružila Danski, ki je ugnala naslednjega slovenskega tekmeca (14. oktobra v Stožicah) Finsko.

Danska je naredila velik korak proti Euru 2024. Pierre-Emile Höjbjerg se je veselil zadetka skupaj s selektorjem Kasperjem Hjulmandom. Foto: EPA

Kek: Zdaj prihaja 'rokenrol', a Slovenija je zraven
"Čestitke fantom, naredili smo, kar smo želeli, kar se je pričakovalo in kar smo morali, če smo hoteli ostati v igri. Veliko je bilo dobrih stvari, nekatere bi bile lahko boljše. Nekaj je bilo rotacij zaradi poškodb, ampak sem zadovoljen. Zdaj pa prihaja 'rokenrol'. Slovenija je zraven, kar zadeva mesta, ki vodijo na EP, to zanima tudi navijače. Bilo je brez presežkov, ampak smo zmagali dovolj visoko, da lahko razmišljamo pozitivno in s takšno miselnostjo gremo v nov cikel," je povedal selektor Matjaž Kek, ki je v soboto praznoval 62. rojstni dan.

Höjbjerg odločil v Helsinkih
Nogometaši Danske so na izjemno pomembni tekmi skupine H odnesli tri točke iz Helsinkov (0:1). Finska obramba, ki več kot 300 minut ni prejela gola, je klonila v 86. minuti. Na olimpijskem stadionu je odločil Pierre-Emile Höjbjerg. Nogometaš Tottenhama je bil natančen z diagonalnim strelom z desno nogo z 22 metrov po podaji Joakima Maehleja.